مقایسه ریسپکت و آریزو 5 توربو جدید؛ برتری با کدام است؟

فهرست مطالب

ورود ریسپکت بهمن موتور و آریزو 5 توربو جدید به ایران نشان از این دارد که با وجود تاخت‌وتاز کراس اوورهای کوچک و بزرگ در تمام بازارها، همچنان سگمنت سدان‌های جمع‌وجور مورد توجه قرار دارد و خودروسازان به این زودی‌ها نمی‌خواهند جای آنها را به خودروهای شاسی‌بلند شهری بدهند. در ادامه به مقایسه ریسپکت و آریزو 5 توربو جدید خواهیم پرداخت تا ببینیم کدام‌ یک ارزش خرید بیشتری دارد و بهتر می‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران خود باشد. اگر تصمیم به خرید آریزو 5 توربو نسخه جدید یا بهمن رسپکت دارید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

مقایسه آریزو 5 جدید و بهمن ریسپکت از جنبه طراحی

رسپکت بهمن موتور و آریزو۵ توربو جدید طی سال گذشته معرفی شدند؛ بنابراین خودروهای جدیدی تلقی می‌شوند و انتظار می‌رود که حداقل جنبه‌هایی از زبان‌های طراحی مدرن را در بیرون و درون خود به نمایش بگذارند. تا حدودی این‌طور هم شده و رسپکت بهمن موتور در نمای جلو و عقب خود کاملا مدرن و امروزی به نظر می‌رسد. البته بدنه اصلی این خودرو به چری آریزو ۷ با طراحی نسبتا قدیمی تعلق دارد، پس در نمای جانبی شاهد سادگی بیشتر و جلوه‌های قدیمی‌تری خواهید بود.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بمهن ریسپکت

 در سوی دیگر آریزو 5 توربو جدید تقریبا همان ظاهر مدل پیشین را به نمایش می‌گذارد و به استثنای تغییر جلوپنجره، تحول محسوسی در طراحی بدنه آن به چشم نمی‌خورد. این طراحی مربوط به چند سال قبل است و به عنوان یک مدل روز چندان نمی‌تواند برای مشتریان هیجان‌انگیز باشد. با این حساب به نظر می‌رسد که ریسپکت گروه بهمن از لحاظ نمای بیرونی خودروی جذاب‌تری برای اکثریت مشتریان باشد و توجهات بیشتری را به سمت خود جلب کند.

آریزو 5 توربو جدید

کابین رسپکت مزین به یک نوع طراحی جوان‌پسند و اسپرت است که بوی هیجان از نواحی مختلف آن به مشام می‌رسد. نمای داخل آریزو ۵ جدید نیز کاملا تغییر کرده و ضمن ارتقای کیفیت متریال، تا حد زیادی مشابه آریزو 6 شده است. این موضوع باعث ارتقای جذابیت داخلی آریزو۵ توربو شده اما باز هم به نظر می‌رسد که وضعیت رسپکت در این خصوص بهتر از محصول مدیران خودرو باشد.

نمای داخل ریسپکت
کابین نسخه چینی رسپکت بهمن موتور

با توجه به فاصله بیشتر بین محور چرخ‌های ریسپکت، فضای عقب این خودرو تا حدودی جادارتر از آریزو ۵ توربو است و سرنشینان با راحتی بیشتری می‌توانند در آن حاضر شوند. کیفیت متریال به کار رفته در کابین هر دو خودرو تقریبا قابل قبول و در حد یک خودروی اقتصادی امروزی ارزیابی می‌شود.

نمای داخل آریزو 5 جدید
نمای داخل آریزو 5 جدید

مقایسه ریسپکت و آریزو 5 توربو جدید از نظر فنی و تجربه رانندگی

مقایسه مشخصات فنی ریسپکت و آریزو 5 توربو نشان می‌دهد این دو سدان جمع‌وجور از این منظر اختلاف زیادی با هم ندارند؛ زیرا هر دو جزو محصولات شرکت چری به حساب می‌آیند و از نظر کارشناسی خودرو، هر دو ماشین از پیشرانه و جعبه دنده یکسان استفاده می‌کنند.

 موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ در این دو محصول چیزی حدود ۱۴۷ اسب بخار قدرت و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور تولید کرده و این میزان نیرو را به وسیله گیربکس اتوماتیک CVT با ۹ دنده مصنوعی به چرخ‌های جلو انتقال می‌دهد. از آنجا که وزن این دو خودرو تقریبا یکسان و نزدیک به ۱۴۱۰ کیلوگرم است، بنابراین در بحث شتاب و چابکی هم انتظار اختلاف فاحش از آنها را نداریم.

موتور رسپکت بهمن موتور

بهمن رسپکت در تست‌های غیررسمی و با بنزین معمولی چیزی نزدیک ۱۱.۵ ثانیه نیاز دارد تا از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد. آریزو ۵ توربو نیز تقریبا همین میزان زمان را به ثبت می‌رساند. باید یادآوری کنیم که به دلیل ماهیت گیربکس‌های سی وی تی، شتاب اولیه هر دو خودرو به‌ویژه آریزو۵ توربو کمی ناامیدکننده است، اما در سرعت‌های بالای بیست کیلومتر و بعد از فول بوست شدن توربو، چابکی مناسب‌تری از این دو سدان چینی مشاهده می‌شود.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

کیفیت سواری و هندلینگ رسپکت به دلیل استفاده از سیستم تعلیق مولتی لینک مستقل در عقب نسبت به حریف بهتر بوده و آرامش بیشتری نصیب راننده خواهد کرد. در حالی که تعلیق عقب آریزو ۵ توربو جدید نسبتا خشک است و کوبش‌های بیشتری به سرنشینان منتقل می‌کند.

خودرو

بهمن ریسپکت

آریزو 5 توربو جدید IE

پیشرانه

1.5 لیتر-توربو چهارسیلندر

1.5 لیتر-توربو چهارسیلندر

توان موتور

147 اسب بخار – 210 نیوتن متر

147 اسب بخار – 210 نیوتن متر

گیربکس

CVT با 9 دنده مصنوعی

CVT با 9 دنده مصنوعی

شتاب 0 -100

11.5 ثانیه

11.5 ثانیه

مصرف سوخت (L/100KM)

7.5

7.4

بیشترین سرعت (KM/H)

190

190

وزن (KG)

1408

1410

مقایسه آریزو 5 توربو و بهمن ریسپکت در بخش آپشن ها

مقایسه آپشن ‌های بهمن رسپکت و آریزو ۵ توربو IE نشان می‌دهد که این دو سدان چینی با دست نسبتا پر به بازار ایران آمده‌اند. با این حال بهمن رسپکت به خاطر برخورداری از شارژر وایرلس تلفن همراه، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، گرمکن صندلی‌های جلو و دوربین ۳۶۰ درجه، می‌تواند آپشن های رفاهی متنوع و کاربردی‌تری را در اختیار سرنشینان خود قرار دهد.

کروز کنترل سیستم‌های کنترل کشش و پایداری، کنترل حرکت در سربالایی دو حالت رانندگی، شش کیسه هوا، فرمان برقی، سانروف، ترمز پارک برقی با اتوهلد، سنسور پارک عقب، نمایشگر لمسی مالتی مدیا و دوربین عقب از جمله امکانات مشترک ریسپکت و آریزو 5 جدید به شمار می‌روند.

نتیجه‌گیری؛ رسپکت بهمن موتور بخریم یا آریزو ۵ توربو جدید؟

در پایان مقایسه ریسپکت و آریزو ۵ توربو جدید اگر بخواهیم یک مورد را برنده اعلام کنیم، به نظر می‌رسد محصول بهمن موتور به دلایلی مثل طراحی بیرونی مهیج‌تر، نمای داخل زیبا و اسپرت‌تر، فضای کابین جادارتر، امکانات رفاهی بیشتر و برخورداری از سیستم تعلیق مولتی لینک و درنتیجه ارائه سواری نرم‌تر و هندلینگ بهتر، از جمله مزیت‌های ریسپکت نسبت به آریزو ۵ توربو جدید به حساب می‌آید. اگر تصمیم به خرید خودرو داشته ولی بودجه کافی برای انتخاب خودروی مورد علاقه خود ندارید، از طرح خرید اقساطی خودرو شرکت همراه مکانیک استفاده کنید.

خودرو ریسپکت

ضمنا به دلیل اشتراک فنی این خودرو با بسیاری از محصولات چری در ایران نظیر همین آریزو ۵ توربو و دیگر تولیدات مدیران خودرو، باید گفت مالکان از لحاظ خدمات فنی و قطعات یدکی دردسر چندانی را تجربه نخواهد کرد.

آریزو 5 توربو IE جدید

البته اگر آریزو ۵ توربو جدید با نمای جلو و عقب کاملا فیس‌لیفت شده و امروزی ظاهر می‌شد، حالا می‌توانست رقیب قدری برای رسپکت باشد اما به دلایلی که ذکر شد، به نظر می‌رسد محصول جدید بهمن موتور ظرفیت بیشتری برای جلب نظر مشتریان داشته و گزینه منطقی‌تری برای خرید محسوب می‌شود. نکته مهم دیگری که در رقابت این دو خودرو اهمیت دارد تفاوت قیمت آریزو 5 نسخه توربو اتومات جدید و قیمت ریسکپت بهمن موتور است؛ چرا که معمولا مدیران خودرو قیمت بالاتری را در بین رقبای چینی بازار برای محصولات خود در نظر می‌گیرد.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
7 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سیدموسی پیشوایی
1401-06-16 11:09

چه زمانی ریسپکت ارائه خواهد شد ؟

سردبیر
1401-06-16 11:12

سلام طبق گفته ی گروه بهمن در سه ماهه آخر امسال عرضه خواهد شد.

AMIR
1401-07-21 22:57

داداش قیمت رسپکک رو ۷۳۷ مليون تومن اعلام کردن هموز نگفتن کی عرضه میشه من هر جا پرسیدم نداشت ولی آریزو ۵ ۷۶۰ ملیون هست از لحاظ گیربکس موتور آپشن یکی هستند ولی آریزو ۵ صندلی گرم کن سرد کن نداره ولی رسپکت دوتا صندلی جلو گرمکن داره تازه اگر رسپکت بیاد صد درصد فروش نقدی داره

سیدموسی پیشوایی
1401-06-30 15:51
امتیاز دهی :
     

اگر بخوام آریزو 5 مدل 98 را با ریسپکت عوض کنم چقدر مابه التفاوتش میشه ؟ و چطور باید اقدام کنم ؟

مهدی
1401-08-18 00:59

بهمن موتور واقعا شورش درآورده ،یکسال هست که وعده سر خرمن میده برا ریسپکت و بعد از چند وهله خلف وعده که آخریش قرار بود شهریور 401 و بعد مهر 401/ و بعد آبان 401 باشه حالا اومده به هر نمایندگیش پنج تا ریسپکت داده که بفروشید و نمایندگی ها هم قیمت 980تا یک میلیارد رو گذاشتن رو محصول عملا بی احترامی خودروسازهای به مردم پایان نداره، یعنی چه این رفتار زشت، اصلا اگه قرار به قیمت بیشتر هست اصلا چرا شرکت منافع نشه و بدی نمایندگی رانت بخوره ،سهامدار بیچاره شما چه گناهی کرده که سود اون رو تو… بیشتر »

فواد
1401-08-27 09:24

این دو خودرو هم قیمت نیستن. محصولات بهمن رو تقریبا ثبت نامی نمیشه خرید و مجبوری فقط از بازار آزاد تهیه کنی که قیمتش بالای ۱میلیارد هست. ولی مدیران رو به راحتی قسطی از شرکت میشه خریداری کرد. تو بازار آزاد رسپکت حداقل ۲۰۰ میلیون گرون تر هست

Pershian
1401-09-09 01:24

از لحاظ فضای سرنشین و فضای صندوق آریزو 5 کاملا برتری داره، چند سالم هست تولید میشه از لحاظ خدماتم بهتره،من هر دو را دیدم به نظرم ریسپکت فقط بزکش کردن برا جلب توجه ولی آریزو جوابشا پس داده، از لحاظ فنی یکی هستن،