اصطلاحات مرسوم در آگهی‌های فروش خودرو چه معنایی می‌دهند؟

فهرست مطالب

اصطلاحات مرسوم در آگهی‌ فروش خودرو چه معنایی می‌دهند؟

آگهی فروش خودرو برای خودش دنیایی دارد. این دنیا دهه‌هاست که در کشور ما به سبکی متفاوت از سراسر جهان جریان دارد و بازارگرمی با استفاده از اصطلاحات خاص جزء جدایی‌ناپذیری از آن به حساب می‌آید. اصطلاحاتی که با ورود مدل‌های جدید و مجهزتر به بازار بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

برای ثبت آگهی فروش خودرو و خرید خودرو بدون تردید باید از این اصطلاحات به‌طور دقیق سر در بیاورید. پس اگر طی آینده نزدیک قصد خرید و فروش خودرو دارید تا پایان مقاله همراه ما بمانید.

اطلاعات جانبی

هر اصطلاحی در آگهی فروش خودرو که به بدنه و قطعات فنی اصلی خودرو مربوط نباشد را می‌توان در بخش اطلاعات جانبی دسته‌بندی کرد. مواردی از قبیل آپشن‌ها، سال ترخیص از گمرک، تخفیف بیمه، شرایط سند خودرو و مانند اینها.

فول کامل

فول کامل در آگهی فروش خودرو ممکن است همیشه برابر با آن فول‌آپشنی که در ذهن داریم نباشد. در بسیاری از موارد فول کامل چنین معنایی می‌دهد: «ماشین من حداقل آپشن‌های لازم برای این‌که یک خودروی فول به حساب بیاید را دارد!» در هر صورت خودروهای وارداتی به ایران از مبادی مختلفی وارد کشور می‌شوند و به همین علت تعداد آپشن‌های آنها با یکدیگر متفاوت است.

اما برخی آپشن‌ها چون 2 عدد گرمکن، 6 کیسه هوای 10 نقطه‌ای، ترمز ABS، EBD، ESP، سنسور نور و باران، سنسور پارک عقب و مانیتور حداقل 7 اینچی همراه با دوربین پارک دنده عقب از ضرورت‌های یک خودروی وارداتی یا داخلی فول‌آپشن به حساب می‌آیند.

مدل X، ترخیص Y

این عبارت برای خودروهای وارداتی به این معناست که اگر می‌بینید قیمت بالاتر از خودروهای هم‌رده اعلام شده به این دلیل است که خودرو سال‌ها در گمرک خوابیده بوده و کارکرد و استهلاک کم‌تری نسبت به مدل‌های مشابه دارد. البته توصیه می‌کنیم زیاد چنین عباراتی را جدی نگیرید و در اولویت قرار ندهید.

سفارش کشور X

این عبارت نیز مانند اصطلاح قبلی تنها یک دلیل برای اعلام قیمت بیشتر حین فروش خودروهای وارداتی محسوب می‌شود و بس. به این معنا که خودروی من در مقایسه با سایر مدل‌های هم‌رده آپشن‌های بیشتری دارد و فول‌تر است.

بد نیست بدانید معمولا خودروهای سفارش عمان در ایران بالاترین آپشن‌ها را دارند. اما بازهم دوستانه توصیه می‌کنیم حین خرید خودروی دست دوم برای این موارد خیلی هزینه نکنید.

X کلید

تعداد کلیدها اشاره به آپشن‌های ویژه خودروهای لوکس دارند. سه، پنج و هفت کلید اصطلاحاتی بازاری هستند که به تعداد دکمه‌های پنل سمت پای چپ راننده و روی داشبورد در خودروهای لوکس چون ب‌ام‌و، لکسوس و … اشاره می‌کنند.

البته غیر از این 3 تعداد کلید مشهور و مرسوم، مدل‌های دیگری با تعداد کلید متفاوت مانند چهار و هشت کلید نیز در بازار ایران مشاهده می‌شوند.

سه کلید معمولا شامل این موارد است:

سنسور پارک جلو، درِ صندوق برقی و قفل دیفرانسیل
پنج کلید نیز اکثر اوقات علاوه بر آپشن‌های سه کلید این موارد را شامل می‌شود:

رادار نقطه کور و گرمکن فرمان

هفت کلید علاوه بر 5 آپشن قبلی عموما به این موارد اشاره دارد:

نوربالای اتوماتیک و سیستم پیش‌گیری از تصادف‌ها

رادار جلو و عقب

منظور آن رادارهایی که همگی فکر می‌کنیم از جمله رادار کروزکنترل، حرکت بین خطوط، پارک خودکار و … نیست. از نگاه بازار رادار چیزی ساده‌تر از این صحبت‌ها و همان سنسور پارک عقب و جلو خودمان است. سنسورهایی که حین نزدیک شدن به مانع با یک صدای بوق منقطع که ضمن کاهش فاصله دائم بلند‌تر و درنهایت ممتد می‌شود، هشدار لازم جهت عدم برخورد را به راننده اعلام می‌کنند.

آپشن X روشن

کولر روشن، اکو روشن، ESP روشن، گرمکن فعال و مواردی از این دست را در آگهی‌ها زیاد می‌بینید. مقصود فروشنده از درج این موارد تاکید بر سلامت خودرو و صحت کارکرد آپشن‌های آن است.

فرمان بشکن و تلسکوپی

این اصطلاح که معنای آن برابر با تنظیم ارتفاع فرمان است، در آگهی فروش خودرو های امروزی دیگر کاربرد سابق را ندارد. زیرا دهه‌هاست تنظیم ارتفاع فرمان تقریبا به یک قابلیت پیش‌فرض برای همه خودروها تبدیل شده. اما باید توجه داشت که فرمان بشکن و تلسکوپی با یکدیگر تفاوت دارند. فرمان تلسکوپی برخلاف بشکن برخوردار از قابلیت تنظیم در عمق است. آپشنی که هنوز در بسیاری از خودروهای جدید بازار نیز به چشم نمی‌خورد.

سند تک‌ برگ

سند تک‌برگ به این معناست که خودرو از صفر زیر پای مالک فعلی بوده و به‌اصطلاح بازار چند دست نگشته است.

چنین خودروهایی به قول واسطه‌ها و بنگاه‌داران «آرام‌تر» خواهند بود و به همین دلیل ممکن است اندکی قیمت بیشتری نیز داشته باشند.

X سال تخفیف بیمه

این اصطلاح تقریبا برای همه آشناست. اما از آن‌جایی که قول دادیم مقاله کاملی برایتان تدارک ببینیم، نمی‌توانیم از آن صرف نظر کنیم. مخصوصا که داستان‌اش با گذشته تفاوت‌های اساسی دارد.

این عبارت یعنی خودرو طی سال‌هایی که مشمول تخفیف بیمه شخص ثالث شده از بیمه استفاده نکرده است.

تخفیف بیمه به معنای عدم تصادف خودرو نیست

در شرایط طبیعی تخفیف بیمه به معنای عدم تصادف خودرو طی سال‌هایی که ذکر شده در نظر گرفته می‌شود اما همیشه نمی‌توان چنین برداشتی از این مفهوم داشت. می‌دانید چرا؟

زیرا در ایران ثبت اطلاعات و سوابق خودرو در بیمه یا پلیس راهنمایی و رانندگی آن‌گونه که باید و شاید انجام نمی‌شود.

گاهی ممکن است تصادفی صورت بگیرد و مالک خودرو برای این‌که امتیاز استفاده از تخفیف بیمه که سالانه به‌شکل تصاعدی بالا می‌رود را از دست ندهد، خسارت طرف مقابل را از جیب مبارک بپردازد.

تخفیف بیمه شخص ثالث ارزش گذشته را ندارد

تخفیف بیمه تا چندی پیش گزینه ارزنده‌ای برای خریدار به حساب می‌آمد اما طبق قانون جدید در سال 1400 نمی‌توان آن را به کسی جز اعضای درجه یک خانواده مانند پدر، مادر، همسر و فرزندان آن‌هم تحت شرایطی انتقال داد.

پس چنین گزینه‌ای دیگر ارزش پرداخت بیشتر را ندارد و چندان نباید از سوی خریدار جدی گرفته شود.

بیمه بدنه

این موضوع را بدانید که بیمه بدنه هر خودرو به نام مالک آن صادر می‌شود و همراه با تفیف‌های عدم خسارت قابل انتقال به خودروهای دیگر آن شخص است.

بنابراین اگر فروشنده بیمه بدنه را به‌عنوان یک گزینه در آگهی ذکر می‌کند باید تضمین‌های لازم برای انتقال بیمه بدنه حین معامله را با درج در قولنامه و محکم‌کاری‌های دیگر از او بگیرید.

فروش ماشین پول لازم

هرزمان این عبارت را در آگهی فروش خودرو مشاهده کردید بدانید فروشنده قصد دارد به هر دلیلی خودروی خود را به سرعت تبدیل به پول کند و تخفیف قابل‌توجهی در کار است.

دارای پلاک کاپوتاژ

این عبارت جز یک پُز اضافه چیز دیگری نیست و خاصیتی ندارد. پلاک کاپوتاژ یعنی پلاک بین‌المللی خودرو جهت مسافرت به کشورهای دیگر از طریق مرز زمینی.

این پلاک به نام شخص مالک خودرو صادر می‌شود و دریافت آن دوندگی زیادی دارد اما برای خریدار یک گزینه سودمند نخواهد بود.

فقط مصرف‌کننده

این عبارت 2 تفسیر دارد:

 • اول این‌که فروشنده آن‌قدر از سلامت خودرو اطمینان دارد که قیمت‌اش را از نرخ نمایشگاه‌ها و بنگاه‌ها بالاتر تعیین کرده‌ است.
 • دوم اعلام این‌که واسطه‌ها و کسانی‌که قصد دارند به‌اصطلاح «توی سر» خودرو بزنند تا با قیمت پایین‌تر آن را بخرند و به قیمت بالاتر بفروشند، برای خرید این خودرو وقت صرف نکنند.

پلاک شهرستان، بازدید تهران

گاهی برخی از ساکنان شهرستان‌های کوچک برای فروش سریع‌تر خودرویشان به تهران می‌آیند و مدتی در خانه اقوام ساکن می‌شوند. اما چنین عبارتی می‌تواند مفهوم دیگری نیز داشته باشد.

یک ترفند بی‌رمق

معمولا خودروهایی که پلاک آنها متعلق به شهرهای شمالی و جنوب غربی کشور است به‌علت رطوبت بالای هوا در شهرهای این نواحی طرفدار کمتری دارند. زیرا طبق تفکر مرسوم در جامعه رطوبت بالا از عمر بدنه خودرو می‌کاهد.

در مواردی فروشنده با درج این کلمات قصد دارد به خریدار این پیام را برساند که اگرچه خودرو پلاک یک شهر ساحلی است اما در تهران یا هر شهر دیگری با آب‌وهوای معتدل از آن استفاده شده است. یک ترفند نه‌چندان کارآمد برای جلوگیری هر چه بیشتر از افت قیمت خودرو.

ماشین خانگی

این اصطلاح یعنی خودرو بیشتر اوقات در پارکینگ خانه آرمیده و استفاده طولانی‌مدت و سنگینی از آن نشده است. گاهی به‌عنوان مترادف این اصطلاح، از عنوان «ماشین دوم» هم استفاده می‌شود. اما این تیپ عناوین از آن اصطلاحات به قول معروف «کی داده و کی گرفته» هستند. زیاد رویشان حساب نکنید.

اطلاعات فیزیکی

همه مواردی که به سلامت فیزیکی کلی خودرو و قطعات آن مربوط می‌شود را در این بخش برایتان گردآوری کرده‌‌ایم.

زاپاس زیر ماشین نرفته

زاپاس زیر ماشین نرفته یعنی آن‌قدر کم از خودرو استفاده و به موقع به آن رسیدگی شده که هرگز نیازی به انداختن لاستیک زاپاس زیر خودرو نبوده است.

البته گاهی هم وقتی مالک خودرو همراه سایر لاستیک‌ها، زاپاس را نیز نو کرده باشد از این عبارت استفاده می‌کند.

لوازم اضافه

لوازم اضافه هیچ هدفی جز هدر دادن پول و سرمایه شما ندارد و تنها یک آپشن برای فروش سریع‌تر و به‌قیمت‌تر خودرو محسوب می‌شود.

هرگز در نگاه نخست فریب رینگ و لاستیک، سیستم صوتی، کف‌پوش سه بعدی، مانیتور بزرگ، دزدگیر تصویری، کی‌لس استارتر و هدآپ‌دیسپلی افترمارکت، آینه الکتروکرومیک مانیتوردار و امثالهم را نخورید.

اولویت با سلامت فنی و بدنه خودرو است و واسطه‌ها اغلب چنین آپشن‌هایی را به‌صورت استوک خریداری و روی خودرو نصب می‌کنند تا ضعف‌های فنی آن را پوشش بدهند.

منظورمان این نیست که به لوازم خودرو توجهی نداشته باشید، هرگز! مقصود ما این است که اولویت برایتان لوازم نباشد.

صفر خشک

این اصطلاح یعنی خودرو کاملا بدون کارکرد است و صفحه کیلومتر آن تنها مسیر طی‌شده با خودرو در کارخانه که معمولا باید کمتر از 100 کیلومتر باشد را نشان می‌دهد.

البته در آگهی فروش خودرو در ایران بسیار دیده می‌شود که خودرویی با 30 هزار کیلومتر پیمایش نیز «صفر خشک» خطاب می‌شود!

در حد…

عاجزانه تقاضا داریم، این عبارت را به هیچ‌عنوان جدی نگیرید. تصور نمی‌کنیم جز ایران کشور دیگری در دنیا موجود باشد که در آن برای خودرویی با 200 هزار کیلومتر کارکرد عبارت «در حد» یا «در حد صفر» به کار برود!

بالاخره هواپیماها نیز با این کارکردها دچار استهلاک می‌شوند و نیاز به تعمیرات اساسی دارند، چه برسد به خودروهای معمولی بازار.

کم‌کار

هرچه مدل ماشین پایین‌تر باشد، مفهوم این کلمه نیز متفاوت خواهد شد. اما به‌طور میانگین برای یک خودرو با عمر 10 سال، کارکرد زیر 150 هزار کیلومتر کم به حساب می‌آید؛ یعنی کارکرد متوسط 15 هزار کیلومتر در هر سال.

میانگین متوسط و بالای کارکرد سالانه خودرو

برخی 20 هزار کیلومتر کارکرد در سال را نیز در دسته کارکردهای پایین قرار می‌دهند، هرچند قرارداد ویژه‌ای در این خصوص وجود ندارد. اما بدانید خودرویی که به‌طور میانگین سالانه بیش از 30 هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد، استهلاک بالایی را تجربه کرده است.

راستی‌آزمایی کارکرد خودرو با یک نگاه

اگر فروشنده‌ای مدعی بود خودروی او کم‌کارکرد است اما روی پدال‌ها، دستگیره‌ها، فرمان، سردنده، دکمه‌های شیشه بالابر پنجره‌ها و … ساییدگی مشاهده کردید حین کارشناسی سخت‌گیری بیشتری به خرج بدهید و حتما با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته از کارکرد واقعی خودرو اطلاع حاصل کنید.

فنی درجه یک

معنای چنین عبارتی این است که نباید چندان به ظاهر شلخته خودرو، بدنه رنگ‌دار آن، داشبورد و روکش صندلی‌های پوسیده و طلق شکسته چراغ‌ها توجهی داشته باشید و در عوض بیشتر به سلامت فنی خودرو توجه کنید. البته در اغلب موارد چنین خودروهایی از نظر فنی نیز سلامت قابل دفاعی ندارند.

جلو عقب پلمپ

هر زمان این 3 کلمه را شنیدید یا مشاهده کردید بدانید که خودروی مذکور تصادف یا تصادف‌های نسبتا سنگین داشته اما آسیب‌هایش آن‌چنان سنگین نبوده که خودرو چپی محسوب بشود و شاسی‌ یا سقف و ستون‌هایش خسارت دیده باشند.

تازه‌تعمیر، لوازم مصرفی نو، فاکتور موجود

این موارد اگر صحت داشته باشند و فاکتورها قابل استعلام و پیگیری باشند برای خریدار یک گزینه مثبت محسوب می‌شوند.

چنان‌چه مصرف‌کننده باشید پرداخت اندکی هزینه بیشتر برای خرید چنین خودرویی البته به‌شکلی که به قول معروف «نه سیخ بسوزد، نه کباب» ارزش دارد.

موتور تعویض

اگر به هر دلیلی قصد خرید خودرویی با موتور تعویض شده دارید باید بدانید کارشناسی چنین خودروهایی نیاز به دقت، مهارت، دانش و تجربه بالایی دارد و کار هر کسی نیست.

همچنین باید برای خرید چنین خودروهایی از فروشنده مجوزهای لازم را درخواست کنید و استعلام بگیرید.

خودرو با اصالت

منظور از اصالت هم‌خوانی شماره شاسی، موتور و پلاک خودرو است. از این اصطلاح بیشتر برای خودروهای قدیمی و کلاسیک یا مدل‌های خاص استفاده می‌شود.

خودروی مهاجر

این عبارت به خودروهای قاچاق اطلاق می‌شود. ماشین‌هایی که نمی‌توانند در ایران پلاک شوند و استفاده از آنها جرم است. البته برخی از کلکسیونرها خودروهای خاص و کلاسیک مهاجر را برای تکمیل کلکسیون خود خریداری می‌کنند.

در مجموع خرید و فروش چنین خودروهایی قانونی نیست. هرچند ممکن است گاهی آگهی فروش خودرو هایی از این دست را در اینترنت مشاهده کنید.

عبارت‌های مربوط به رنگ خودرو

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک خودرو که حین کارشناسی آن مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد، بدنه و اتاق خودرو است.

بدنه شامل ورق فولادی و رنگ روی آن می‌شود، بخشی که ازقضا در بازار خودروی ایران اصطلاحات زیادی برایش به کار می‌رود.

بدون رنگ

بدون رنگ به این معناست که جز سپرها، هیچ قسمتی از بدنه خودرو رنگ نشده و رنگ بدنه فابریک کارخانه است.

بی‌رنگ بدون نقطه

این عبارت در اکثریت قریب به اتفاق موارد از آرایه ادبی اغراق استفاده می‌کنند. ازقضا روی بدنه چنین خودروهایی می‌توانید نه‌تنها یک نقطه بلکه چندین و چند نقطه یا خط و خش نیز بیابید.

 • خودروهایی در این سطح اگر بدون رنگ واقعی باشند معمولا به قول بنگاهی‌ها «لازرورقی» نگهداری شده‌اند و ارزش خرید بالایی دارند.
 • این را بدانید که رنگ سپرها جزو بدنه نیست و حتی اگر سپرها کامل رنگ شده باشند، بازهم می‌توان خودرو را بدون رنگ حساب کرد.
 • برخی با ذکر «بدون نقطه، حتی سپرها» بازارگرمی بیشتری می‌کنند تا نشان بدهند خودروی آنها کاملا فابریک است.

بدون خط و خش

عبارت بدون خط و خش یک پله پایین‌تر از بی‌رنگ بدون نقطه می‌ایستد. البته توجه کنید خودرویی که کارکرد بالاتر از 100 هزار کیلومتر دارد قاعدتا نمی‌تواند هیچ خط و خش یا آثاری از قلم‌گیری و لیسه‌کشی نداشته باشد.

به همین دلیل پیش از خرید، سلامت بدنه چنین خودرویی حتما باید به‌کمک دستگاه توسط یک کارشناس متخصص بررسی شود.

آب‌رنگ

آب‌رنگ یعنی خودرو تصادف سنگینی نداشته و تنها به‌علت سایش بدنه به موانع، درِ پارکینگ یا سایر خودروها یک لایه نازک روی بخش یا بخش‌های آسیب‌دیده بدنه رنگ پاشیده شده است.

قسمت X گریسی

گریسی یکی از شیوه‌های صافکاری بدون رنگ است که به «تقه زدن گریسی» نیز شهرت دارد. در این روش فرآیند صافکاری به این صورت است که اگر ورق بدنه و رنگ آن آسیب ندیده باشد، بخش خسارت‌دیده با گریس چرب و به‌کمک ابزار و شیوه‌های تجربی ویژه صاف می‌شود. البته این روش تقریبا دیگر منسوخ شده است.

یک لکه رنگ

در حالت عادی یک لکه رنگ به این معناست که قسمت محدودی از بخش‌های کمترحساس بدنه هم‌چون درها و گلگیرها رنگ یا بتونه همراه با رنگ شده است.

 گاهی یک خودروی سالم با 2 لکه رنگ کم‌مساحت نیز در دسته خودروهای یک لکه رنگ قرار می‌گیرد. البته باید این لکه یا لکه‌های رنگ را حتما بررسی و از محل آنها اطلاع حاصل کنید. زیرا ممکن است شخصی رنگ‌آمیزی سقف خودرویش را یک لکه به حساب بیاورد!

سه لکه رنگ

توجه داشته باشید که در خودروی سه ‌لکه رنگ، چنان‌چه لکه‌های رنگ‌شدگی وسیع باشند و در بخش‌های حساس بدنه خودرو قرار بگیرند، ماشین مورد نظر دوررنگ یا چپی به حساب می‌آید. اما لکه‌های رنگ جزئی را می‌توان همان 3 لکه به حساب آورد و به اندازه آنها از قیمت خودرو کسر کرد.

یک توصیه دوستانه به فروشندگان خودرو

این‌بار روی صحبت‌مان با فروشنده‌هاست: «خودرویتان را برای کارشناسی به هر واسطه بدون دانشی نسپارید و تنها از موسسات معتبر در این زمینه کمک بگیرید تا افت قیمت خودروی شما به‌صورت منطقی محاسبه شود و کمتر ضرر کنید.»

دوررنگ

خرید یک خودروی دوررنگ تا حد زیادی ریسکی است و تنها در مواردی ارزش دارد که 4 لکه رنگ یا بیشتر تنها در اطراف خودرو باشند و شاسی خودرو، سقف و ستون‌های آن از نظر کارشناس سالم تشخیص داده شوند.

لکه‌های رنگ دور بدنه به‌علت تصادف‌های نیمه‌سنگین و جهت زیبایی قابل بررسی و تامل هستند.

کامل رنگ

درست است که این عبارت تکلیف خریدار را مشخص می‌کند اما خرید چنین خودرویی با وجود قیمت پایین ریسک بالایی دارد و باید حتما با دقت چند برابر عملکرد آن از نظر فنی مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

فول سرامیک

اجرای پوشش محافظتی نانوسرامیک روی بدنه خودرو اقدام موثری در حفاظت از رنگ بدنه محسوب می‌شود.

اما باید توجه داشت نانوسرامیک بدنه خودرو تنها در صورتی از رنگ حفاظت می‌کند که به‌طور اصولی و توسط افراد متخصص اجرا شده باشد. بنابراین نمی‌توان در چنین مواردی تنها به ادعای فروشنده اعتماد کرد.

کاپوت تعویض

با مشاهده عبارت «کاپوت تعویض» در نگاه نخست این‌گونه به نظر می‌رسد که صدمات وارده به خودرو تنها محدود به درپوش موتور است. اما باید گفت با یک «دو، دوتا؛ چارتا»ی ساده می‌توان نتیجه گرفت خودرویی که کاپوت آن تعویض شده، خسارات زیادی در بخش‌های جلوی خودرو، تجهیزات فنی و حتی شاسی دیده است. پس برای خرید چنین خودرویی علاوه بر تقبل ریسک بالا، باید کارشناسی دقیق‌تری درخواست کنید.

اتاق تعویض

خرید چنین خودروهایی کار همه‌کس نیست و تنها از عهده افراد دست‌به‌آچار و کسانی‌که مشکلی با تعمیر مکرر خودرو ندارند، برمی‌آید.

البته قیمت فروش یک خودروی اتاق تعویض باید کاملا متناسب با شرایط آن تعیین شود. ضمن این‌که ضروری است فروشنده مدارک لازم جهت اخذ مجوزهای لازم برای تعویض اتاق خودرو را ارائه بدهد.

رنگ تعویض

اگر رنگ خودرویی با مجوز (که دوندگی‌های زیادی دارد) تعویض شده باشد و اصالت‌اش از طریق استعلام‌های رسمی تایید شود، می‌توان به خرید آن فکر کرد. البته در موارد خاص و معمولا نمونه‌های بازسازی‌ و تقویت‌شده از مدل‌های دهه 90 میلادی که ارزش‌اش را داشته باشند.

تعویض رنگ خودرو حتما باید با مجوز صورت گرفته و در شناسنامه مالکیت خودرو موسوم به سند سبز ذکر شده باشد.

کاور بدنه

توجه کنید که خودروهایی با کاور بدنه مات و نزدیک به رنگ بدنه نیاز به مجوز ندارند. اما خودروهای خاصی که از کاورهای طلایی، کروم‌ یا آینه‌ای، مخملی و … بهره می‌برند، حتما باید از پلیس و کارشناس مراکز تعویض پلاک مجوزهای لازم را دریافت کرده باشند.

رنگ‌های ممنوعه

همچنین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تغییر رنگ خودرو به زرد، خاکی ارتشی و فسفری ممنوع است. پس اگر خودرویی یافتید که رنگ آن به یکی از این رنگ‌ها تغییر کرده و فروشنده‌اش مدعی اصالت خودرو است هرگز زیر بار خریدش نروید.

خودروهای دو تا یکی

مطمئن باشید هیچ فروشنده‌ای در آگهی خود اعلام نمی‌کند خودرویش «دو تا یکی» است. این خودروها معمولا حاصل ادغام قطعات ماشین‌های سرقتی و تصادفی هستند و غیرقانونی محسوب می‌شوند.

فروش این خودروها یا در قالب کلاهبرداری یا با اطلاع خریدار که قاعدتا در دسته افراد خلافکار قرار می‌گیرد انجام می‌شود.

البته این نکته را هم ذکر کنیم که تشخیص دو تا یکی بودن یک خودرو کار آن قدرها ساده‌ای هم نیست و تنها از کارشناسان آموزش‌دیده و باتجربه برمی‌آید.

بی‌گدار به آب نزنید

این‌همه عبارت را توضیح دادیم تا نکات مهمی را خدمت‌تان عرض کنیم. همان‌گونه که پیش‌تر نیز ذکر شد متاسفانه به‌علت عدم ثبت تصادف‌ها و سوابق دقیق خودروها در سامانه‌های مربوط به پلیس راهنمایی و رانندگی و بیمه در ایران، نمی‌توان مانند کشورهای توسعه‌یافته بدون کارشناسی تخصصی و به صِرف تضمین بنگاه فروش خودرو یک ماشین دست دوم را خریداری کرد.

خودرو یک سرمایه است

خودرو در کشور ما یک کالای سرمایه‌ای است و نسخه‌های دست دوم نیز به اندازه خودشان قیمتی به حساب می‌آیند، پس ریسک خرید آنها بالا محسوب می‌شود.

بر همین اساس هرگز نباید بی‌گدار به آب بزنید و کارشناسی رنگ، بدنه، کارکرد واقعی، قطعات فنی و آپشن‌های خودرو را سرسری بگیرید.

چند نکته پراهمیت

 • کارشناسان سنتی نمی‌توانند صحت کارکرد همه آپشن‌ها و قطعات حساس خودروهای مدرن را تایید کنند و برای این خودروها نیازمند یک کارشناس دوره‌دیده و در عین حال مجرب هستید.
 • مکانیک معتمد و کاردرست محله شما الزاما کارشناس خوبی برای تایید سلامت یک خودروی امروزی حتی از میان انواع چینی‌های به‌روز بازار نیست.
 • پیشنهاد می‌شود در عوض اعتماد به اشخاص مدعی و بدون شناسنامه حرفه‌ای مشخص، از شرکت‌های فعال در زمینه خرید و فروش و کارشناسی خودرو کمک بگیرید.
 • همه موارد ادعا شده از سوی فروشنده اعم از حقوقی و فنی باید توسط یک کارشناس خبره شرکتی استعلام گرفته و تایید شوند.
 • با خرید از نمایشگاه خودروهای از هر جهت کارشناسی‌شده همراه مکانیک می‌توانید در وقت و هزینه‌تان صرفه‌جویی کنید و از هر جهت آسوده‌خاطر باشید.

همین الان فرم پُر کن!

 • اگر قصد دارید از میان خودروهای از پیش کارشناسی‌شده یک گزینه را انتخاب و در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید، به نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک سر بزنید.
 • چنان‌چه در جست‌وجوی یک راه مقرون‌به‌صرفه برای فروش آنلاین خودرو هستید و دربه‌در میان پلت‌فرم‌های عمومی و تخصصی مختلف به‌دنبال بهترین سایت خرید و فروش خودرو بدون هزینه می‌گردید، اینجا کلیک کنید. همراه مکانیک همواره در کنار شماست.
 • اگر خودروی دست دوم ایده‌آل‌تان را پیدا کرده‌اید اما برای کارشناسی آن مردد هستید، توصیه می‌کنیم فکر خرید بدون کارشناسی را از سرتان بیرون برانید و بدون فوت وقت فرم کارشناسی خودرو در محل با ضمانت همراه مکانیک برای شهرهای تهران، کرج و مشهد را تکمیل کنید.
عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
31 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
طاها
1402-08-29 18:13

سلام اصطلاح سینه جدید یعنی چی

مهدی
1402-08-19 12:31

آفتاب سوختگی سقف و کاپوت چقدر افت قیمت دارد؟

سجاد
1402-06-27 20:20

سلام و وقت بخیر ، میخاستم بدونم اگر درب ماشین تعویض شده باشد اون هم به دلیل داشتن گارانتی توسط خود نمایندگی و کارخانه شده باشد و شاسی ها سالم و پلمپ باشد آیا افت قیمت به ماشین میخوره یا خیر با تشکر

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:00
پاسخ به  سجاد

صد در صد تا 20 الی 30 درصد افت قیمت داره ولی نگفتید ماشین داخلی یا خارجی هست؟؟ دوست عزیز تو ماشین خارجی تعویض یا رنگ حدود 100 تومن الی 500 تومن افت قیمت داره ، یا علی مدد

iam...
1402-05-05 18:56

با سلام خدا خیرت بده همه چیز رو‌کامل مطرح کردید

محمد حسین پور اهواز
1402-03-29 08:57

بسیار عالی و کامل لطف کردید

مسعود
1402-02-03 20:33

بسیار عالی ممنون از وقتی که گذاشتین

Shakhsi
1401-12-14 15:54

سلام . ببخشید من ماشینم ۲۰۶ صفر از کارخونه گرفتم جایی هم باهاش نرفتم اما دو نقطه بسیار ریز در حد دو میلیمتر رنگ نشده یا شاید خراشیدگی داره حالا این چقدر افت قیمت داره اصلا افت داره ؟ .

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:03
پاسخ به  Shakhsi

اگر تیکه ای به عنوان مثال به اندازه یه سکه باشه ، با یه لیسه گیری و دو دست پولیش سخت و نرم عیبش کامل از بین می‌ره ، افت قیمت ندارد ، یا علی جعفر ( پنجه طلا )

مهرداد
1401-09-28 07:17

سلام ، آیا آبرنگ جز رنگ محصوب می‌شود، آبرنگ کارخانه‌ ای هم داریم؟

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:08
پاسخ به  مهرداد

این اصطلاح آب رنگ و نمیدونم کدوم فلان فلان شده ای تو دهن خلق الله انداخته ، دوست عزیز ما رنگی بعنوان آبرنگ نداریم وقتی بتونه سنگکی روی ماشین کشیده شود یعنی رنگ شدگی دارد ، یاعلی مدد ( پنجه طلا)

محمد
1401-09-02 01:00
امتیاز دهی :
     

خيلی خوب

محمد
1401-08-23 19:59

سلام. منظور از ال‌رنگ چیست؟

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:11
پاسخ به  محمد

منظور لیسه گیری و دو سمباده 500 با یه دست پولیش نرم و با پشت نرم اگر نقاش وارد باشه می‌تونه بعنوان بی رنگ برات لیسه بگیری کنه حتی کارشناس هم متوجه نمیشه ، یاعلی ( جعفر پنجه طلا )

محمد رضا ایری
1401-06-28 22:27
امتیاز دهی :
     

عالی بود ممنون

عباس
1401-06-14 20:49

سلام
قیمت بعضی از خودروهای دست دوم در آگهی ها نسبت به عرف بازارکمتره.
آیا خریدش ریسک نیست

سردبیر
1401-06-15 09:04
پاسخ به  عباس

سلام. عمدتا اکثر کلاه برداری ها با ایجاد چنین شرایط خرید یا فروشی برای جذب افراد صورت می‌گیرد.

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:18

اونا سر سفره پدر و مادر لقمه نخوردن ، خرید و فروش با دلال جماعت حتی خبرم بهت برسونه که نمیرسونه، از بیخ اشکال پر از اشتباهه ( پنجه طلا ،)

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:16
پاسخ به  عباس

تو معامله همیشه با دل باز معامله کنید ، خیر ریسک نیست شما هر چقدر پول بدی آش میخوری ، و اینکه شما یکبار خرج می‌کنی چندسال با بازدید آب و روغن ، راحت سوار میشوید ( پنجه طلا )

صلابتی
1401-05-15 10:32
امتیاز دهی :
     

از توضیحات مفصل و کاملتون ممنونم

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:19
پاسخ به  صلابتی

خواهشمندم (؛,پنجه طلا )

امید
1401-05-14 22:05

عالی بود …سپاس

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:20
پاسخ به  امید

خواهشمندم (؛,پنجه طلا )

حمید
1401-05-07 17:26

عالی سپاسگذارم

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:20
پاسخ به  حمید

خواهشمندم (؛,پنجه طلا )

رضاشان
1401-05-06 13:52

اصطلاح ” رویت رنگ ” چیه؟

سردبیر
1401-05-11 00:01
پاسخ به  رضاشان

درود بر شما
اصطلاح رویت رنگ در حقیقت بیان دیگری از کارشناسی رنگ است.

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:21
پاسخ به  رضاشان

یعنی کارشناس یا نقاش ماهر بازدید کنه کجای ماشین رنگ شدگی یا لیسه گیری شده ( خواهشمندم (؛,پنجه طلا )

یوسف
1401-05-02 14:35
امتیاز دهی :
     

خیلی کمکم کرد

یونس
1401-02-09 14:04

سلام.
خیلی کامل همه چیز رو توضیح داده بودین…مرسی…بسیار عالی بود…دنبال همچین اطلاعاتی میگشتم…ممنون از سایت خوبتون.

جعفر مکانیک ( پنجه طلا )
1402-07-28 03:26
پاسخ به  یونس

خواهشمندم (؛,پنجه طلا )