آموزش نحوه ثبت نام و خرید ماشین در بورس کالا

فهرست مطالب

این روزها روش جدیدی برای فروش خودرو در کشورمان ابداع شده است و آن عرضه خودرو در بورس کالا است. به علت جدید بودن این روش، بسیاری از مشتریان هنوز اطلاعات کافی درباره نحوه ثبت نام خودرو و خرید ماشین در بورس کالا ندارند. بنابراین واجب دیدیم در یک مقاله اختصاصی و جامع به مقوله آموزش خرید خودرو از بورس کالا بپردازیم. پس اگر قصد ثبت نام خودرو در بورس کالا را دارید، دعوت می‌کنیم حتما پیش از اقدام در این زمینه مطلب پیش رو را از «مجله خودرو همراه مکانیک» مطالعه کنید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

آموزش نحوه ثبت نام خودرو در بورس کالا

 • برای ثبت نام و خرید خودرو از بورس کالا لازم است که ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد سجام را دریافت کرده باشید. بعد از انجام این کار باید به سایت سامانه جامع مدیریت سفارش‌های کارگزاری ebgo.ir مراجعه کرده و وارد بخش کارگزاری موردنظرتان شوید. سپس باید گزینه اخذ کد آنلاین بورس کالا را انتخاب کنید.

 • در این مرحله پیامی برای شما نمایش داده می‌شود که شامل فهرست مدارک مورد نیاز و دستورالعمل‌های ضروری است. یکی از مدارک اصلی مورد نیاز تصویر امضای شما با خودکار آبی و مشکی در زمینه کاملا سفید است که باید پیش از شروع فرآیند آن را تهیه کرده باشید.

ثبت نام خودرو در بورس کالا

 • در مرحله بعدی بایست کد ملی و شماره همراه خود را که در سامانه سجام ثبت شده است، وارد کنید.

 • سپس یک کد ۵ رقمی از طرف سامانه سجام برای شما پیامک می‌شود که باید آن را در کادر مورد نظر وارد کنید.

 • در مرحله بعد با توجه به اطلاعات خواسته شده، مشخصات فردی خود را تکمیل کنید.

 • با کلیک کردن روی کلید «ادامه» اطلاعات محل زندگی خود را وارد سامانه نمایید.

 • سپس از شما اطلاعات شغلی درخواست می‌شود. ضروری است در این قسمت نوع فعالیت خود را به عنوان خریدار خودرو ثبت کنید.

 • در صفحه بعدی نیز اطلاعات مالی خود را در سامانه وارد نمایید.

 • در مرحله بعدی اطلاعات حساب بانکی خود را وارد کنید. در همین صفحه باید معرفی نامه حساب بانکی وکالتی ویژه بازار فیزیکی بورس کالا را دانلود و چاپ کنید.

شایان ذکر است اگر به دنبال آموزش باز کردن حساب وکالتی هستید، باید به اطلاع برسانیم که برگه معرفی نامه حساب وکالتی بازار فیزیکی بورس کالا را دانلود و چاپ کنید. سپس به همراه این برگه به یکی از شعب بانک‌های مورد نظر یعنی ملت، ملی، سپه، صادرات و تجارت مراجعه کرده و نسبت به افتتاح « حساب وکالتی و در اختیار» اقدام کنید. در شعبه بانک مورد نظر مراحل لازم جهت افتتاح حساب وکالتی به‌راحتی توسط متصدی بانک قابل انجام خواهد بود.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

 • در ادامه فرایند دریافت کد آنلاین در بورس کالا باید تصویر امضای خود را در قالب مشخص شده در سامانه بارگذاری کنید.

 در مرحله آخر نیز لازم است که تیک مربوط به گزینه‌های کد بازار فیزیکی بورس کالا و تایید قوانین و مقررات را فعال کنید. با کلیک کردن روی دکمه قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی، فرایند صدور کد آنلاین بورس کالا برای شما فعال خواهد شد.

نکته: در زمان تایید کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا نباید تیک مربوط به گزینه کد بازارهای مالی بورس کالا را فعال کنید.

پس از تکمیل فرایند ثبت نام کد آنلاین بورس کالا، پیامک ثبت درخواست برای شما ارسال خواهد شد. چنانچه مشکلی در این میان وجود داشته باشد، از طریق کارگزاری مورد نظر و به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید. بعد از صدور کد آنلاین بورس کالا، نام کاربری و شماره عبور شما برای ورود به سامانه جامع مدیریت سفارش‌های کارگزاری (ebgo) از طرف کارگزار شما پیامک خواهد شد. بعد از اولین ورود به صفحه کارگزار مورد نظرتان در سامانه ebgo.ir باید نسبت به تغییر رمز ورود خود اقدام کنید.

همچنین لازم است شماره حساب وکالتی خود را از طریق لینک موجود در صفحه ورود به سامانه کارگزاری موردنظرتان در سایت ebgo مطابق تصویر زیر اعلام کنید. بعد از انجام تمامی مراحل فوق، مشتریان می‌توانند نسبت به خرید خودرو از بورس کالا اقدام کنند که در ادامه نحوه انجام این کار را به صورت گام‌به‌گام آموزش داده‌ایم.

نحوه خرید خودرو از بورس کالا

ثبت نام خودرو در بورس کالا به طور کلی دارای سه مرحله است:

 1. واریز 30 درصد از مبلغ قیمت پایه به حساب وکالتی تا یک روز قبل از ثبت سفارش
 2. ثبت درخواست خرید یک روز قبل از شروع عرضه
 3. تعیین نمایندگی شرکت خودروسازی جهت دریافت خودرو

برای ثبت نام خودرو در بورس کالا باید ابتدا به سامانه کارگزاری مورد نظرتان در سایت ebgo.ir وارد شوید. برای این امر نیز باید از نام کاربری و رمز عبور که نحوه دریافت آن در مراحل قبل توضیح داده شد، استفاده کنید.

بعد از ورود به سامانه نیز باید روی قسمت «عرضه‌ها و سفارشات» کلیک کنید.

در صفحه بعدی لازم است تابلوی معاملات خودرو را روی تالار خودرو تنظیم کنید تا لیست خودروهای قابل عرضه، زمان عرضه و سایر اطلاعات برای شما به صورت جدول فهرست شود. اطلاعات تکمیلی درباره هر خودرو نیز در قسمت اطلاعات بیشتر مقابل نام همان خودرو در جدول موجود است که می‌توانید با کلیک روی آن به اطلاعات تکمیلی دست پیدا کنید.

پس از مطالعه کلیه اطلاعات مورد نظرتان، می‌توانید با مراجعه به بخش ثبت سفارش اولیه و واردکردن قیمت موردنظرتان در کادر مربوطه، نسبت به ثبت سفارش برای خرید یک خودرو اقدام کنید. ضمنا با فعال کردن گزینه «ارسال سفارش باز» می‌توانید تصمیم‌گیری در خصوص قیمت پیشنهادی را به کارگزاری واگذار کنید.

ثبت نام خودرو در بورس

تصاویر از وبسایت کارگزاری مفید

شرایط خرید خودرو از بورس کالا 

شروط خرید خودرو در بورس کالا به شرح زیر است:

 1. هر کد ملی صرفا مجاز به ثبت سفارش اولیه برای یکی از خودروهای عرضه شده در هر دوره است.
 2. طبق اطلاعات دریافتی، متقاضیان باید ۳۰ درصد وجه قیمت پایه را پیش از شروع فرایند ثبت سفارش در حساب وکالتی خود موجود داشته باشند. این مبلغ از زمان ثبت و ارسال سفارش تا موعد اعلام نتیجه، در حساب مسدود خواهد بود.

نکته: ثبت و ارسال سفارش از سوی افراد به معنای برنده شدن در رقابت نیست و باید تا هنگام اعلام نتیجه منتظر ماند.

 1. علاوه بر قیمت نهایی مشخص شده در بورس کالا که به‌واسطه آن متقاضی در رقابت خرید یک خودرو برنده اعلام خواهد شد، لازم است که هزینه‌های جانبی دیگری نیز شامل مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودرو، ۹ درصد مالیات بر ارزش ‌افزوده، هزینه هوشمندسازی کارت خودرو، هزینه خدمات پستی، هزینه فرایند تولید پلاک و شماره‌گذاری و نیز هزینه بیمه شخص ثالث، علاوه بر قیمت مبلغ نهایی خودرو توسط خریدار پرداخت شود.
 2. در صورت فسخ معامله از سوی منتخب نهایی، متقاضی باید مبلغ ۵.۵ درصد قیمت معامله را به عنوان هزینه فسخ قرارداد پرداخت کند.
 3. منتخبان نهایی خرید خودرو در بورس کالا معادل سه روز کاری فرصت دارند تا مابقی مبلغ قیمت خودرو را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم تکمیل وجه بعد از روز سوم، معادل ۲۵صدم درصد به ازای هر روز تاخیر به عنوان جریمه بر قیمت خودرو اضافه خواهد شد. اگر تا ۶ روز تکمیل وجه انجام نشود، معامله فسخ شده و معادل ۵.۵ درصد به عنوان هزینه فسخ قرارداد از حساب مشتری کسر خواهد شد.

سوالات متداول 

واریز وجه خودرو در بورس چه زمانی انجام می‌شود؟

همان‌طور که اشاره شد، زمان واریز وجه خودرو در بورس معادل یک روز پیش از شروع ثبت سفارش خواهد بود.

آیا خرید خودرو از بورس کالا محدودیت دارد؟

محدودیت خرید خودرو از بورس کالا به این صورت است که هر کد ملی قادر به خرید تنها یک خودرو از بورس کالا در دوره یک ساله خواهد بود. ضمنا احتمال تغییر دوره زمانی محدودیت خرید بر اساس شرایط بازار وجود دارد.

زمان تحویل خودرو از بورس کالا چه وقتی است؟

زمان تحویل هر خودرو از بورس کالا مطابق شرایط اعلامی از سوی شرکت سازنده بوده و پیش از ثبت سفارش اولیه می‌توان با مراجعه به بخش اطلاعات بیشتر در مقابل نام هر خودرو، نسبت به موعد تحویل آن اطلاع پیدا کرد.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها