شرایط فروش خودروها در بورس کالا | خرید خودرو از بورس

فهرست مطالب

خرید خودرو از بورس کالا یکی از جدیدترین شیوه‌های دسترسی مشتریان ایرانی به خودرو محسوب می‌شود. این شیوه با ابتکار مجلس و درنهایت با تایید وزارت صنعت اخیرا به مرحله عمل درآمده تا شرایط خرید خودروها در بورس کالا به طرز واضح و شفاف برای همگان روشن شود. اگر قصد خرید خودرو از بورس کالا را دارید، دعوت می‌کنیم در ادامه با مجله خودرو همراه مکانیک همگام شوید تا طرح های فروش خودرو در بورس کالا، قیمت خودروها در بورس کالا، نوع خودروهایی که به زودی در بورس کالا به فروش می‌ رسند و دیگر موارد مرتبط با این موضوع مهم به اطلاع شما برسد.

آخرین شرایط عرضه خودرو در بورس کالا

در این مقاله به صورت روزانه، آخرین شرایط فروش خودروهای عرضه شده در بورس کالا را با محاسبه قیمت نهایی برای خریدار و بررسی ظرفیت های هر خودرو اطلاع رسانی خواهیم‌کرد. پس از پایان فروش خودرو در بورس، وضعیت تعداد و مبلغ میانگین سفارشات هر خودرو نیز در همین صفحه اطلاع رسانی می‌شود. 

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

شرایط فروش پژو 207 در بورس کالا – آبان 1401

امروز (۳۰ آبان) ۱۰۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ دستی سفید (متعلق به گروه صنعتی ایران خودرو) با قیمت پایه، ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان روی تابلوی عرضه می‌رود. پیش پرداختی که خریداران باید در حساب وکالتی شان موجود باشد، ۱۰۰ درصد قیمت پایه است.

شرایط فروش دیگنیتی در بورس کالا – شهریور 1401

گروه بهمن در تاریخ چهارشنبه 30 شهریور 1401 برای بار دوم اقدام به عرضه خودرو دیگنیتی در بورس کالا خواهد کرد. قیمت پایه درنظر گرفته شده در این طرح فروش 821 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است. دیگنیتی پرایم در این طرح تنها با دو رنگ سفید و مشکی به فروش خواهد رسید. علاوه بر مبلغ اعلام شده، 9 درصد مالیات نیز به مبلغ نهایی خریداری شده خودرو اضافه خواهد شد.

نتیجه عرضه دیگنیتی در 30 شهریور

به طور کلی برای هر مدل خودرو با رنگ مشخص و تریم متفاوت 38 خودرو در نظر گرفته شد. به طور کلی در این طرح 152 عدد خودرو عرضه شد. حال در قالب یک جدول به بررسی تفکیکی تیپ های خریداری شده می‌پردازیم.

نام تجاری رنگ قیمت میانگین(ریال) مالیات و عوارض سایر هزینه ها کارمزد معاملات قیمت نهایی تمام شده
دیگنیتی سفید تریم قرمز 10,358,157,894 932,234,210 394,419,027 27,138,274 11,711,949,505
دیگنیتی سفید تریم مشکی 10,245,526,315 922,097,368 394,419,027 26,843,279 11,588,885,989
دیگنیتی مشکی تریم قرمز 11,005,921,052 990,533,895 394,419,027 28,835,513 12,419,708,487
دیگنیتی مشکی تریم مشکی 10,664,342,105 959,790,789 394,419,027 27,940,576 12,046,492,498

همین طور که مشاهده می شود با توجه به مدت زمان تحویل دو ماهه خودروها و محاسبه میزان 2 ماهه بهره مبلغ پرداخت شده به طور بانکی، خرید نقدی رنگ سفید این خودرو از بازار کمی

شرایط فروش شاهین در بورس کالا – شهریور 1401

شرکت سایپا در روز سه شنبه 22 شهریور 1401 اقدام به عرضه 200 دستگاه خودرو شاهین در بورس کالا می‌کند. موعد تحویل این محصولات 23 مهر ماه و مکان تحویل خودرو، نمایندگی انتخابی مشتریان اعلام شده است. قابل ذکر است این خودرو فقط با دو رنگ سفید و مشکی قابل انتخاب است.

مدل شاهین G
قیمت پایه 304 میلیون تومان
مجموع مالیات و عوارض 13 درصد قیمت نهایی فروش ( مبلغی که خریدار در نهایت ماشین را خریداری می‌کند)
مجموع هزینه جانبی 4 میلیون و 234 هزارتومان

خودروهای تجاری گروه بهمن در بورس کالا عرضه می شود

بیوک علیمرادلو، مدیرعامل گروه بهمن با اشاره به اثرمطلوب عرضه خودرو در بورس کالا تاکید کرد، بر اساس قیمت گذاری عادلانه و منصفانه همواره در کنار مصرف کنندگان هستیم. وی خبر داد که چند خودروی تجاری گروه بهمن نیز برای عرضه در بورس کالا مورد تایید قرار گرفته است.

شرایط فروش هایما s7 پلاس بورس کالا – شهریور 1401

یکشنبه ۶ شهریور ماه 1401، در نخستین عرضه محصولات ایران خودرو در بورس کالای ایران، ۳۰۰ دستگاه هایما S۷ مشکی و ۲۰۰ دستگاه هایما S۷ سفید عرضه می شود. در این طرح فروش هر کد ملی صرفا مجاز به یکبار خرید خودرو خواهد بود. 

مدل هایما s7 پلاس
قیمت پایه 742 میلیون و 500 هزارتومان
مجموع مالیات و عوارض 13 درصد قیمت نهایی فروش ( مبلغی که خریدار در نهایت ماشین را خریداری می‌کند)
مجموع هزینه جانبی 4 میلیون و 230 هزارتومان

شرایط گارانتی:

گارانتی محصول: پایه 3 سال یا 100 هزار کیلومتر(هر کدام زودتر فرا برسد)

قوای محرکه: 5 سال یا 100 هزار کیلومتر

نکته مهم : در صورت عدم مراجعه به نمایندگی برای سرویس اولیه در مدت 5 ماه پس از تحویل خودرو و عدم پیمایش خودرو حداقل به میزان 1000 کیلومتر در مدت ذکر شده، گارانتی خودرو ابطال می‌شود.

نتیجه عرضه هایما s7 plus در 6 شهریور

طبق بررسی انجام شده استقبال از خودروهای هایما به صورت محدود بوده به‌طوری‌ که رنگ مشکی این خودرو تماما با قیمت پایه عرضه شد. در جدول زیر، قیمت نهایی دو نسخه سفید و مشکی را مشاهده می‌کنید.

مدل هایما s7 پلاس مشکی هایما s7 پلاس سفید
قیمت پایه 742 میلیون و 500 هزارتومان 742 میلیون و 500 هزارتومان
قیمت نهایی مصرف کننده* (تقریبی) 844 میلیون تومان 857 میلیون تومان

  * قیمت نهایی مصرف کننده با احتساب مالیات، هزینه‌های جانبی و … است.

عرضه خودرو های وارداتی در بورس کالا

شهریور 1401: بعد از انشار دستور العمل و آیین نامه واردات خودرو مشخص شد یکی از بندهای این آیین نامه عرضه خودرو های وارداتی در بورس کالا است.

بر اساس بند دو آیین نامه واردات خودرو که به تازگی به تصویب رسید و متن آن در اختیار عموم قرار گرفت، مشخص شد تمامی خودروهای وارداتی تنها از طریق بورس به فروش خواهند رسید. پیرو این موضوع دستور تشکیل کارگروهی از سمت وزارت صمت  و عضویت دو سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت اقتصاد داده شد. این کارگروه وظیفه دارد نرخ سود بازارگانی خودروهای وارداتی را بر حسب ارزش ارزی آن در فوب منطقه به گونه ای تنظیم نماید که مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت پایانی عادلانه باشد.

شرایط فروش خودروها در بورس کالا چگونه است؟

تا زمان نگارش این مطلب فعلا شرایط منحصربه‌فردی برای عرضه یک خودروی خاص در بورس در نظر گرفته نشده و خودروسازان با همکاری سایر نهادهای مربوطه نظیر وزارت صمت، شورای رقابت و… نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام می‌کنند. البته در حال حاضر شمارگان و تنوع مدل‌های عرضه شده در بورس خودرو نسبتا پایین است اما گفته می‌شود رفته‌رفته بر تنوع و تیراژ عرضه خودرو در بورس کالا افزوده خواهد شد، به نحوی که درنهایت باید اکثر خودروهای پرفروش داخلی به سازوکار بورس کالا راه پیدا کنند تا به این ترتیب قیمت آنها در بازار شفاف شده و رانت و سودهای ناعادلانه دلالان در این بخش تا حد زیادی حذف شود.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

تاکنون (یعنی اوایل شهریور ۱۴۰۱) خودروهایی مثل دیگنیتی پرایم، فیدلیتی پرایم، وانت مزدا کارا تک و دوکابین، لاماری ایما و… در بورس کالا عرضه شده‌اند. گفته می‌شود قرار است شرکت سایپا محصولاتی مثل شاهین و کوییک را نیز به زودی در بورس کالا به فروش برساند. همچنین ایران خودرو هم قصد دارد محصولاتی مثل تارا و دنا پلاس را به این فرایند اضافه کند.

البته مسئولان برای متقاضیان خرید خودرو در بورس کالا شرایط و محدودیت‌هایی در نظر گرفته‌اند که پیش از این مشابه آنها را در فرآیند قرعه‌کشی خودرو شاهد بوده‌ایم. از جمله اینکه هر کد ملی تنها می‌تواند یک خودرو ثبت نام کند. فرد متقاضی حداقل باید گواهینامه پایه ۳ داشته و در دیگر فرآیندهای فروش خودرو موفق به خرید این کالا نشده باشد. دارا نبودن پلاک فعال انتظامی نیز از دیگر شرایط خرید خودرو در بورس کالا است.

چگونه از بورس کالا خودرو بخریم؟

عرضه خودرو در بورس کالا به این منظور صورت گرفته است که جلوی رانت و سودهای کلان دلالان در بازار گرفته شود تا مصرف‌کنندگان واقعی که نیاز به خرید اتومبیل دارند، بتوانند این کالا را به قیمت شفاف و بر اساس فرایند عرضه و تقاضا از بورس کالا خریداری کنند و خودروساز نیز سود بیشتری از محصول خود دریافت کند.

 ابتدا وزارت صمت با شرایط فروش خودروها در بورس کالا چندان موافق نبود و سپس شرط عرضه تنها ۲۰ درصد تیراژ خودروهای داخلی یا مونتاژی را برای فروش در بورس کالا مطرح کرد. اما ظاهرا بعد از مخالفت نمایندگان مجلس با این شرط، بالاخره وزرات صنعت از اعمال محدودیت و شرط‌گذاری برای عرضه خودرو در بورس کالا پا پس کشیده است.

 شرایط فروش خودروها در بورس کالا

حالا این سوال برای بسیاری از مشتریان پیش می‌آید که چطور از بورس کالا ماشین بخریم؟ در پاسخ باید بدانید که برای خرید خودرو از بورس کالا ابتدا لازم است که در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت کنید. سامانه سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان به آدرس sejam.ir جهت جمع‌آوری اطلاعات کاربران بورس راه‌اندازی شده و بدین ترتیب شفافیت اطلاعات متقاضیان و خریداران سهام یا کالا در مجموعه بورس کشور به سطح بالایی افزایش می‌یابد.

بنابراین جهت خرید خودرو در بورس کالا ابتدا باید به سامانه اینترنتی سجام مراجعه کرده و کد بورسی یا کد سجام خود را پس از ثبت نام در این سایت، دریافت کنید. دارا بودن این کد برای خرید خودرو در بورس کالا الزامی بوده و بدون آن نمی‌توان از جزییات شرایط فروش خودروها در بورس کالا مطلع شد و هم‌زمان نسبت به خرید اقدام کرد.

در مرحله بعدی لازم است جهت خرید ماشین در بورس کالا نسبت به ثبت‌نام در یک کارگزاری اقدام کنید. زیرا طبق قوانین نمی‌توان به طور مستقیم و بدون استفاده از کارگزاری نسبت به خرید کالا از بورس اقدام کرد، بنابراین لازم است که یک کارگزار برای خود انتخاب کنید. می‌توانید هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین در یکی از کارگزاری‌های بورس ثبت نام کنید. برای این منظور حتما باید کد سجام یا همان کد بورسی خود را به همراه داشته باشید.

بعد از دریافت کد سجام و نام‌نویسی در یک کارگزاری معتبر، لازم است که نسبت به افتتاح یک حساب وکالتی اقدام کنید. شما می‌توانید این کار را هنگام ثبت نام در کارگزاری انجام دهید و یک شماره حساب را به عنوان حساب وکالتی در کارگزاری ثبت کنید.

افتتاح حساب وکالتی یکی از شرایط فروش خودرو ها در بورس کالا محسوب می‌شود؛ زیرا هنگام ثبت تقاضا برای خرید خودرو در بورس کالا باید مبلغی در حد ۳۰ درصد قیمت پایه آن خودرو به حساب وکالتی واریز شود تا بدین ترتیب افرادی که لزوما مشتری واقعی نیستند، نتوانند به راحتی در فرآیند خرید خودرو حاضر شوند و شانس مشتریان واقعی در انجام یک معامله شفاف و عادلانه را به حداقل برسانند.

 گفته شده است که برای خرید خودرو ماشین در بورس کالا مشتری باید یک روز قبل از ثبت سفارش معادل ۳۰ درصد قیمت خودرو را به حساب وکالتی خود واریز کند تا از این طریق بتواند در فرآیند حراجی و مزایده خودرو در بورس کالا حاضر شود و سفارش خود را برای خرید اتومبیل به ثبت برساند.

در پایان و بعد از انجام تمام مراحل فوق حالا شما دارای یک نام کاربری و رمز عبور در سامانه کارگزاری خودتان هستید. برای ثبت سفارش خودرو در بورس کالا لازم است به سامانه کارگزاری خود مراجعه کرده و با استفاده از رمز عبور و نام کاربری به حساب خود وارد شوید و تا قبل از ساعت ۸:۳۰ روز عرضه، سفارش خود برای خرید خودرو را در بورس به ثبت برسانید. اگر بعد از این ساعت به سامانه کارگزاری مراجعه کنید، دیگر نمی‌توانید سفارش خود را برای خرید آن خودروی خاص انجام دهید. ضمنا می توان با مراجعه به منوی کالاهای صنعتی- بخش خودرو در وب‌سایت بورس کالای ایران، از زمان عرضه خودروها در بورس آگاهی پیدا کرد.

نحوه تعیین قیمت خودرو ها در بورس کالا

قیمت خودرو در بورس کالا توسط شورای رقابت و بر اساس معیارهای این شورا تعیین خواهد شد. بنابراین قیمت پایه توسط شورای رقابت اعلام می‌شود و پس از آن خریدار می‌تواند پیشنهاد خود را در سامانه کارگزاری به ثبت برساند و درنهایت نیز فردی که بهترین پیشنهاد را داده باشد، در این سازوکار موفق خواهد شد و می‌تواند نسبت به تکمیل وجه خود تا نهایت ۴۸ ساعت اقدام کند. در صورت عدم تکمیل وجه تا ۴۸ ساعت، خریدار شامل جریمه خواهد شد. لازم به ذکر است که معادل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به‌علاوه هزینه‌های شماره‌گذاری، بیمه و … نیز بر قیمت نهایی خودرو اضافه خواهد شد که خریدار ملزم به پرداخت آنها نیز هست.

 شرایط فروش خودروها در بورس کالا

کلام پایانی 

در پایان مقاله شرایط فروش خودروها در بورس کالا باید بیان کنیم؛ مجموع هدف از عرضه خودروها در بورس کالا شفاف‌سازی و کاهش قیمت تمام شده برای مصرف‌کنندگان واقعی بیان شده است. اما به نظر می‌رسد اگر تیراژ عرضه زیاد نباشد، کماکان احتمال افزایش قیمت خودروها در بازار حتی با وجود عرضه در بورس نیز وجود دارد. البته گفته می‌شود که به‌تدریج میزان و تنوع مدل‌های عرضه شده در بورس کالا افزایش می‌یابد که این مورد می‌تواند نسبت به تعدیل قیمت خودرو در بورس و بازار آزاد بسیار کمک‌کننده باشد.

 همچنین با مشخص شدن کلیات آیین‌نامه واردات خودرو معلوم شد که قرار است تمامی خودروهای خارجی وارداتی در سامانه بورس کالا به فروش برسند که این مورد نیز می‌تواند تاثیر شایانی بر تعدیل قیمت خودرو در بازار و افزایش شمارگان عرضه خودرو در بورس کالا داشته باشد. شما همراهان عزیز می‌توانید برای خرید خودرو مورد پسند خود از طرح خرید اقساطی خودرو شرکت همراه مکانیک استفاده کنید و بدون ضامن و با اقساط بلند مدت اقدام به خرید قسطی خودرو نمایید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
بهمن
1401-07-21 15:44
امتیاز دهی :
     

مطمئن کاری خواهند کرد که وضع خرید به نفع مشتری نباشد