5 خودروی پرفروش وارداتی بر اساس آمار فروش

فهرست مطالب


در سال 1402 بالأخره واردات خودرو آزاد شد و پس از چند سال خودروهای صفرکیلومتر غیرچینی را در بازار دیدیم. اما کماکان عمده حجم معاملات خودروهای وارداتی مربوط به نمونه‌های کارکرده‌ای است که در دور قبلی به کشورمان وارد شده‌اند. دلایل این موضوع را می‌توانیم حجم پایین واردات در دوره فعلی و هم‌چنین کم آپشن بودن خودروهای وارداتی جدید بدانیم.

از این رو، فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402 در نمایشگاه همراه مکانیک شامل گزینه‌های کارکرده‌ای می‌شود که هنوز هم تاحدود زیادی جذابیت خود برای خریداران را حفظ کرده‌اند. در ادامه همراه ما باشید تا با اعضای این فهرست 5 عضوی و دلایل موفقیت آن‌ها بیش‌تر آشنا شویم.

 

پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402

 در ادامه به سراغ بررسی و معرفی پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402 در نمایشگاه آنلاین و فیزیکی همراه مکانیک می‌رویم که در گزارش سالانه 1402 همراه مکانیک آمده است. خودروهایی که علی‌رغم کارکرده بودن، کماکان آمار فروش بهتری نسبت به وارداتی‌های مدل روز دارند.

رتبه پنجم: کیا سراتو

کیا سراتو یکی از خودروهای پرفروش وارداتی بازار است که از نسل اول خود در ایران حضور دارد. علی‌رغم همه رونمایی‌ها و وعده‌های داده شده، هنوز پای نسل چهارم کیا سراتو به بازار کشورمان باز نشده است و جدیدترین نسخه‌های این سدان کًره‌ای در ایران، نمونه‌های فیس‌لیفت نسل سوم (مدل 2017 و 2018) هستند.

این نسخه از کیا سراتو به یک پیشرانه 2 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 159 اسب بخار و حداکثر گشتاور 194 نیوتن متر مجهز است. نیروی این پیشرانه هم از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به محور جلو این سدان کامپکت می‌رسد.

 

کیا سراتو

 

کیا سراتو علی‌رغم گذشت چند سال از عمرش کماکان ظاهری جذاب و آپشن‌هایی رقابتی دارد. این مسئله در کنار استهلاک پایین، باعث شده است تا کیا سراتو کماکان یکی از پرفروش ترین ماشین های وارداتی بازار کشورمان باشد.

در سال گذشته 5 درصد از مشتریان خودروهای وارداتی نمایشگاه همراه مکانیک به سراغ خرید کیا سراتو رفتند تا این سدان کامپکت کُره‌ای در رتبه پنجم پرفروش ترین خودروهای وارداتی 1402 قرار بگیرد.

 

رتبه چهارم: هیوندای سوناتا

دیگر عضو فهرست خودروهای پرفروش وارداتی بازار کشورمان در سال 1402 هیوندای سوناتا است که آخرین نسخه‌های آن در ایران مربوط به نسل هفتم (2015 تا 2017) هستند.

این نسل از هیوندای سوناتا که با کد LF شناسایی می‌شود، در نسخه‌های بنزینی و هیبریدی به کشورمان وارد شد که در حال حاضر نسخه‌های بنزینی در بازار پرطرفدارتر هستند. این نسخه‌ها از یک پیشرانه 2.4 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 176 اسب بخار و حداکثر گشتاور 229 نیوتن متر بهره می‌برند که نیروی خود را از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به محور جلو منتقل می‌کند.

 

هیوندای سوناتا lf

 

کابین و صندوق بار جادار، سواری نرم، ظاهر منطقی، آپشن‌های قابل قبول، استهلاک منطقی و کیفیت ساخت بالا را می‌توانیم از عوامل موفقیت هیوندای سوناتا در بازار کشورمان بدانیم. در سال گذشته 5 درصد از مشتریان خودروهای وارداتی نمایشگاه همراه مکانیک به سراغ خرید هیوندای سوناتا رفتند تا این خودرو با اختلاف اندکی نسبت به کیا سراتو، در رتبه چهارم فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402 قرار بگیرد.

 

رتبه سوم: هیوندای توسان

هیوندای توسان از آن دسته خودروهای وارداتی است که به تازگی مدل‌های 2023 آن هم به بازار کشورمان آمده‌اند. اما کماکان بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند به‌جای نسخه صفرکیلومتر 2023 به سراغ مدل‌های کارکرده نسل قبلی بروند که علاوه بر آپشن‌های کامل‌تر، در نسخه‌های دو دیفرانسیل هم به بازار ایران وارد شده‌اند.

در مورد نسل سوم هیوندای توسان موسوم به توسان TL صحبت می‌کنیم که در مدل‌های 2016 تا 2018 در بازار کشورمان موجود است. پیشرانه این نسل از هیوندای توسان یک نمونه 2 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 155 اسب بخار و حداکثر گشتاور 192 نیوتن متر است که نیروی خود را از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک‌، به محور جلو یا هر دو محور این کراس‌اوور محبوب منتقل می‌کند.

 

هیوندای توسان tl

 

هیوندای توسان نسل سوم از نظر فنی چندان توانمند نیست اما به لطف آپشن‌های کامل در تیپ‌های فول، ظاهر قابل قبول، استهلاک پایین و کیفیت سواری نسبتاً خوب، کماکان جزو خودروهای پرفروش وارداتی بازار ایران است.

6 درصد از خریداران خودروهای وارداتی نمایشگاه همراه مکانیک در سال گذشته به سراغ خرید هیوندای توسان رفتند تا این خودرو در جایگاه سوم فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402 قرار بگیرد.

 

رتبه دوم: تویوتا RAV4

تنها نماینده کشور ژاپن در فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402 تویوتا RAV4 است. تویوتا راوفور از نسل سوم خود به بازار کشورمان راه پیدا کرد اما شهرت و محبوبیت خود در ایران را مدیون نسل چهارم (2013 – 2018) است.

این نسل تویوتا RAV4 از یک پیشرانه 2.5 لیتری تنفس طبیعی با حداکثر قدرت 177 اسب بخار و حداکثر گشتاور 233 نیوتن متر بهره‌ می‌برد. نیروی این پیشرانه هم بسته به تیپ خودرو، از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به محور جلو یا هر دو محور این کراس‌اوور ژاپنی منتقل می‌شود.

 

تویوتا rav4

 

هرچند تویوتا RAV4 از نظر سطح آپشن‌ها و زرق و برق ظاهری به پای رقبای کُره‌ای خود نمی‌رسد اما از نظر توانایی فنی، استهلاک و کیفیت ساخت، دست برتر را دارد. به همین دلیل در سال گذشته 7 درصد از خریداران خودروهای وارداتی نمایشگاه همراه مکانیک به سراغ خرید تویوتا RAV4 رفتند تا این خودرو در رتبه دوم فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی بازار بایستد.

 

رتبه اول: هیوندای سانتافه

دقیقاً یک دهه از نخستین حضور هیوندای سانتافه نسل سوم در بازار کشورمان می‌گذرد و این کراس‌اوور کُره‌ای در این مدت به قدری درخشان ظاهر شده است که هیچ کس از قرارگرفتن آن در رتبه نخست پرفروش ترین خودروهای وارداتی بازار ایران تعجب نمی‌کند.

این نسل از هیوندای سانتافه که در مدل‌های 2014 تا 2018 در بازار کشورمان موجود است، از یک پیشرانه 2.4 لیتری تنفس طبیعی بهره می‌برد که بسته به نوع سیستم پاشش سوخت (MPI یا GDI) قدرت و گشتاور متفاوتی تولید می‌کند.

نسخه مجهز به سیستم پاشش سوخت چند نقطه‌ای (MPI) حداکثر قدرت 177 اسب بخار و حداکثر گشتاور 227 نیوتن متر را تولید می‌کند. این اعداد در نسخه با پاشش سوخت مستقیم (GDI) به ترتیب به 188 اسب بخار و 245 نیوتن متر افزایش پیدا می‌کنند. اما نیروی پیشرانه فارغ از MPI یا GDI بودن، از طریق یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به محور جلو یا هر دو محور این کُره‌ای خوش فروش منتقل می‌شود.

 

هیوندای سانتافه

 

هیوندای سانتافه نسل سوم به لطف ظاهر زیبا و عضلانی، کابین جادار، سواری نرم و لیست کامل آپشن‌ها (در نسخه‌های فول) کاملاً با سلیقه ایرانیان هماهنگ است و همین هماهنگی را باید رمز سلطنت یک دهه‌ای آن بر بازار خودروهای وارداتی کشورمان بدانیم.

سال گذشته 9 درصد از خریداران خودروهای وارداتی نمایشگاه همراه مکانیک به سراغ خرید هیوندای سانتافه رفتند تا این خودرو مثل سال 1401 به جایگاه نخست فهرست پرفروش ترین ماشین های وارداتی بازار ایران تکیه بزند.

 

کلام پایانی

در فهرست پرفروش ترین خودروهای وارداتی سال 1402 شاهد خودروهایی بودیم که از نظر استهلاک و تأمین قطعات یدکی وضعیت بهتری نسبت به سایر هم رده‌های خود دارند. البته که ظاهر جذاب و لیست کامل آپشن‌ها نیز در انتخاب یک خودرو وارداتی از سوی مشتریان تأثیر قابل توجهی دارد.

البته اگر قصد خرید خودروی وارداتی به خصوص از نوع پرفروش را دارید، حتماً دقت کافی به خرج دهید و از کارشناسی خودرو غافل نشوید. چراکه این خودروها تیپ‌های بسیار متنوعی در بازار دارند و روی بسیاری از آن‌ها آپشن‌های غیراصلی نصب شده است. همین موضوع متأسفانه دست افراد سودجو را برای سوءاستفاده باز کرده است و به همین دلیل، وجود یک کارشناس خبره می‌تواند خیال‌ خریدار را تاحدود بسیار زیادی راحت کند.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها