بهترین طراحان خودرو را بشناسید

فهرست مطالب

از زمانی که هنری فورد با خودروی محبوب خود، یعنی فورد مدل T، اتومبیل را به کالایی مصرفی برای تمامی اقشار جامعه تبدیل کرد، طراحی و ظاهر خودروها برای مصرف‌کنندگان اهمیت پیدا کرد. در طی دهه‌های بعدی قرن بیستم، شاهد ظهور موج‌های مختلفی برای طراحی خودروها بودیم؛ رویکردهایی که یکی پس از دیگری ظهور کردند و سپس در سایر الگوهای طراحی خودرو ادغام شدند. بی‌شک نقش طراحان مشهور و شناخته‌شده در ظهور و ادغام این الگوها بی‌تاثیر نبوده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

تمامی خودروهایی که امروزه به تولید می‌رسند، بر اساس اصولی طراحی شده‌اند که توسط یک یا چند تن از طراحان مشهور وارد دنیای طراحی خودرو شده است. با ما همراه باشید تا بهترین طراحان خودرو را بشناسیم و روندهایی را که توسط آن‌ها وارد دنیای خودروسازی شده است، بررسی کنیم.

مارچلو گاندینی

سال‌ها است که تمامی خودروهای لامبورگینی براساس یک الگوی مشخص ساخته می‌شوند که این الگو مدت‌ها قبل، توسط مارچلو گاندینی بنیان نهاده شده است. سه خودروی مشهور طراحی‌شده توسط مارچلو گاندینی لامبورگینی میورا، لامبورگینی کونتاش و لامبورگینی دیابلو هستند. گاندینی با طراحی این خودروها، الگوی گوه‌ای‌شکل خودروهای سوپراسپرت لامبورگینی را بنیان نهاد و تا به امروز نیز سایر طراحان لامبورگینی از همین الگو پیروی می‌کنند.

البته فعالیت طراحی مارچلو گاندینی تنها به لامبورگینی محدود نیست؛ بلکه او خودروهایی هم‌چون رنو 5 توربو، بوگاتی EB110 و نسخه‌های مختلفی از مازراتی را طراحی کرده است. با این حال، به دلیل شهرت مدل‌های لامبورگینی طراحی‌شده توسط وی، معمولا نام گاندینی با لامبورگینی شناخته می‌شود.

جورجتو جوجارو

جورجتو جوجارو، اسطوره‌ای در صنعت طراحی خودرو است و برای پنج دهه، حاکم بر جریان طراحی در خودروسازی بود. خودروهای زیبا و ماندگاری هم‌چون فراری 250، لوتوس اسپریت، لکسوس GS و آلفارومئو بررا، ازجمله طراحی‌های معروف جوجارو هستند. بسیاری از خودروهای زیبا و به‌یادماندنی تاریخ، توسط جوجارو خلق شده‌اند و برای درک بزرگی وی، کافی ‌است بدانید که طراح معروف یعنی گاندینی، در استودیوی جوجارو کار می‌کرده است.

نکته جالب در مورد فعالیت جوجارو، طراحی لوازم مختلفی توسط این طراح مشهور است. جوجارو علاوه بر خودروهای زیبا و به‌یادماندنی، تعدادی دوربین، سلاح گرم، موتور و ساعت را نیز طراحی کرده است. طراحی یک تراکتور و قطار و قسمتی از کلیسای جامع سوئیس نیز از سایر فعالیت‌های وی است. به گفته جوجارو، تنوع نمک زندگی است!

لئوناردو فیوراوانتی

لئوناردو فیوراوانتی نیز یکی از طراحان و مهندسان شناخته‌شده صنعت خودرو است که در زمان اوج فعالیت خود، از طراحان شرکت پینین فارینا بود. او مانند جوجارو، رزومه‌ای افسانه‌ای ندارد؛ اما همانند گاندینی، در خانواده‌ای از طراحان و مهندسان مشهور به دنیا آمده است.

فراری‌های موتوروسط، شکل و ظاهر خود را مدیون لئوناردو فیوراوانتی هستند؛ چراکه این گونه از خودروها، توسط وی برای فراری خلق شد. فراری دینو، فراری 308، 328 و 512 برلینتا، همگی توسط لئوناردو فیوراوانتی طراحی شده‌اند. بزرگ‌ترین دستاوردهای وی در طول دوران حیاتش نیز طراحی فراری 288 GTO و F40 بوده است.

الکس ایسیگونیس

الکس ایسیگونیس برای نیم‌قرن، طراح اصلی ابرخودروها بود؛ اما درنهایت، ساخت یک خودروی ساده و ارزان‌قیمت موجب شهرت وی شد. الکس ایسیگونیس، یکی از چهره‌های پشت پرده شرکت موریس مینور بود و ایده اصلی مینی ماینر را خلق کرد. طرح وی برای قراردادن موتور به صورت عرضی که منجر به خلق خودروهای سایز کوچک با کابین جادار شد، هم‌چنان شالوده اصلی طراحی خودروهای اقتصادی را تشکیل می‌دهد.

جرارد ولتر

جرارد ولتر، طراحی افسانه‌ای در صنعت خودرو است که محصولات خلق‌شده توسط او، برای سال‌ها مهمان جاده‌های ایرانیان بوده‌اند. او طراح افسانه‌ای پژو 205 و پژو 405 است که هر دو از خودروهای پرافتخار پژو به شمار می‌روند. هم‌چنین خودروی شخصی او موسوم به ولتر WM P88، رکورد سرعت 405 کیلومتر را در پیست لمانز به خود اختصاص داده است.

ویلیام تاونز

ویلیام تاونز، با طراحی‌های رادیکال خود در صنعت خودرو شناخته می‌شود و در زمانی که خودروها از فرم جعبه‌ای استفاده می‌کردند، طراحی‌های تاونز کاملا نوآورانه بود. آستون مارتین لاگوندا، مشهورترین مخلوق تاونز است که ممکن است زیبا نباشد؛ اما عالی به نظر می‌رسد. ازجمله دیگر طراحی‌های وی، می‌توان به مدل مفهومی آستون مارتین بولداگ و آستون مارتین DBS اشاره کرد.

پیتر استیونز

عمده شهرت پیتر استیونز در صنعت طراحی خودرو، به‌واسطه خلق مک لارن F1 به دست آمده است؛ اما وی خودروهای به‌یادماندنی دیگری را نیز در کارنامه‌اش دارد. بسیاری از خودروهای اسپرت بریتانیایی که در دهه 1990 خلق شدند، توسط پیتر استیونز طراحی شده‌اند. ازجمله آن‌ها، می‌توان به جگوار XJR-15، لوتوس اسپریت فیس‌لیفت و لوتوس الن M100 اشاره کرد. هم‌چنین نسل چهارم سوبارو لگاسی و خودروهای ام جی و روور، در دهه 2000 توسط پیتر استیونز طراحی شده‌اند.

لوک دونکروولکه

لوک دونکروولکه، از جمله طراحانی است که علاقه دارد با شرکت‌های بزرگ همکاری کند؛ برای مثال، وی مدتی در گروه فولکس واگن فعالیت می‌کرد و طراحی خودروهای مختلف برندهای آئودی، لامبورگینی و سئات را برعهده داشت. آئودی A2، لامبورگینی گالاردو و سئات ایبیزا 2008، ازجمله مخلوقات وی هستند. مدتی بعد، او به بنتلی پیوست و بنتلی کانتیننتال فلایینگ اسپور 2008 را طراحی کرد. لوک دونکروولکه در حال حاضر، به طراحی خودروهای هیوندای و جنسیس اشتغال دارد و به نظر بسیاری از صاحب‌نظران حوزه خودرو، جایگزینی شایسته برای گاندینی است.

کریس بنگل

کریس بنگل، نامی آشنا برای خودرودوستان ایرانی است؛ چراکه او را با بی ام و سری 5 اتاق E60 می‌شناسند. طراحی‌های کریس بنگل، از زمان خود بسیار جلوتر بود و همین مساله، موجب افزایش شهرت وی در صنعت خودرو شد. با وجود انتقاداتی که به طراحی کریس بنگل وارد شد، بی ام و به کمک خودروهای جذاب و دوست‌داشتنی وی، موفق شد در آمار فروش از مرسدس بنز پیشی بگیرد. طراحی‌های فوق‌العاده کریس بنگل با گذشت حدود یک دهه، هنوز جذاب و ماندگار هستند که نشان از نبوغ این طراح دارد.

ایان کالوم

ایان کالوم، شخصی است که مفاهیم زیبایی‌شناسی را وارد صنعت خودرو کرد. ازجمله مخلوقات وی، می‌توان به آستون مارتین DB7، آستون مارتین ونکوئیش، جگوار F-Type و جگوار XK اشاره کرد که تمامی آن‌ها، جزو خودروهای زیبا طی سی سال اخیر بوده‌اند. ایان کالوم حتی در طراحی شاسی‌بلندها و کراس‌اوورهای زیبا نیز تبحر دارد که نمونه آن را می‌توان در جگوار F-Pace و E-Pace مشاهده کرد.

والتر دی سیلوا

والتر دی سیلوا، دوران کاری پربار خود را در آلفارومئو آغاز کرد و مدل‌های 156، 166 و 147 از او به یادگار ماندند؛ سپس به سئات رفت و سئات ایبیزا 2002 و سئات لئون 2005 را خلق کرد. اوج دوران کاری وی در آئودی بود؛ زمانی که با خلق خودروهای مجلل، به تقویت حس لوکس آئودی کمک کرد. آئودی Q7، آئودی A5 و آئودی R8، بخشی از مخلوقات وی در آئودی هستند. 

موفقیت‌های والتر دی سیلوا، سبب شد تا وی به شرکت اصلی یعنی فولکس واگن ملحق شود و محصولاتی هم‌چون فولکس واگن پاسات، فولکس واگن شیروکو و فولکس واگن آپ را طراحی کرد. به بیان بسیاری، والتر دی سیلوا تنها کسی است که می‌تواند ظرافت را به خودروهای آلمانی تزریق کند.

فرانک استفنسون

فرانک استفنسون، یکی از بزرگان طراحی خودرو در دوران معاصر است. مازراتی MC12 GT1، مک لارن P1، مینی جدید و فیات 500، همه از شاهکارهای استفنسون هستند. او نسخه‌های متنوعی از خودروهای جدید را طراحی کرد و سعی داشت تا خودروهای کوچک و اقتصادی را جذاب جلوه دهد. اولین نسل از بی ام و X5 نیز توسط استفنسون طراحی شده است.

کلام آخر؛ معیاری برای سبک‌شناسی طراحی خودرو

هرکدام از طراحان معروف در دنیای خودرو، سبک مشخص و تعیین‌شده‌ای دارند که این سبک را از یک شرکت به شرکت دیگر همراه خود می‌برند. با این وجود، عده‌ای از طراحان خبره سعی دارند با تنوع‌بخشی به طراحی‌های خود، خود را مقید به سبک خاصی نکنند و الگوهای مختلفی را برای طراحی خودرو پیاده‌سازی‌ کنند. بدون تردید، باید گفت که هرکدام از طراحان خودرو همانند یک خواننده یا اهنگساز هستند که در طول دوره فعالیت خود، با فرازوفرودهای مختلفی روبرو می‌شوند و بعدها، با آثار ماندگاری که خلق کرده‌اند، در یاد‌ها نقش می‌بندند.

بیشتر بخوانید

 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
علی حسینی
۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۱۶:۵۹

خوشم نیومد

مازیار
۱۴۰۰-۰۶-۲۶ ۱۰:۲۰
امتیاز دهی :
     

سلام چگونه می توانم طراحی های خودرو را به فروش برسانم

سردبیر
۱۴۰۰-۰۸-۱۹ ۲۰:۵۸
پاسخ به  مازیار

سلام
بایستی طرح‌های خود را برای خودروسازان مختلف ایمیل کنید. البته هر خودروساز تیم طراحی خود را دارد و خیلی سخت طرحی را از بیرون شرکت قبول می‌کند. اما اگر طرحتان واقعا ارزشمند باشد می‌توانید به دریافت پاسخ مناسب از خودروسازان خارجی امیدوار باشید.