چه زمانی باید لاستیک خودرو را تعویض کنیم؟ نشانه‌های فرسودگی آن چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای: 7

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

آیا تابحال با این سوال مواجه شده‌اید که زمان تعویض لاستیک خودروتان فرارسیده است یا خیر؟ آیا با نشانه‌های نیاز به تعویض لاستیک آشنا هستید؟ لاستیک خودرو تنها نقطه ارتباط و اتصال خودرو با مسیر جاده است و تمامی قدرت و فشار ناشی از وزن، ترمز، سرعت و شتاب خودرو از طریق لاستیک‌ها به زمین منتقل می‌شود. اصطکاک ایجاد شده در زمان حرکت باعث فرسوده شدن و کاهش کیفیت لاستیک خودرو شده و همین امر به کاهش عملکرد و سطح ایمنی خودرو شما منجر می‎شود. بنابراین آگاهی از میزان فرسودگی و نیز زمان تعویض لاستیک خودرو عامل مهمی در پیشگیری از وقوع حوادث پیش‌بینی نشده و ضررهای جبران ناپذیر خواهد بود. در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم تا در مورد عوامل و نشانه‌های ایجاد فرسودگی لاستیک خودرو و زمان تعویض لاستیک خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای دریافت خدمات رایگان مشاوره خرید خودرو، مشاوره حقوقی و مشاوره فنی، روی لینک‌ زیر کلیک کنید:

چه عواملی باعث فرسودگی لاستیک خودرو می‌شود؟

عوامل فرسودگی لاستیک
عوامل فرسودگی لاستیک

همه وزن خودرو بر روی چرخ و لاستیک قرار دارد و خراب یا پوسیده بودن لاستیک خودرو ضررهای جبران ناپذیری را به خودرو و سرنشینانش وارد میکند. علاوه بر کیفیت لاستیک و مدت زمان استفاده از آن، عوامل دیگری نیز بر میزان فرسودگی لاستیک خودرو و نیاز به تعویض آن تاثیر می‌گذارند. تعدادی از این عوامل عبارتند از:

 • سبک رانندگی هیجانی که با افزایش سرعت ناگهانی و ترمز‌های شدید به ساییده شدن هرچه بیشتر لاستیک خودرو منجر می‌شود.
 • جاده‌های غیراصولی با شیب‌ و ناهمواری‌های بسیار و نیز آسفالت‌های زخمی، همگی به افزایش فشار به لاستیک خودرو و ساییدگی آن منجر می‌شود.
 • تراز نبودن چرخ‌ها به وارد شدن فشار ناموزون به لاستیک‌ها و فرسوده شدن لاستیک خودرو کمک می‌کند.
 • سرعت بسیار بالای خودرو که به ترمزهای سنگین منجر می‌شود، به افزایش میزان اصطکاک لاستیک با زمین و ساییده شدن آن منجر می‌شود.
 • وزن بالای خودرو و سرنشینان نیز با افزایش میزان فشار وارد شده به لاستیک خودرو باعث فرسوده شدن آن می‌شود.
 • کم یا زیاد بودن باد لاستیک نیز به افزایش فشار و اصطکاک لاستیک با زمین و افزایش میزان ساییدگی و فرسودگی لاستیک خودرو منجر می‌شود.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

زمان تعویض لاستیک خودرو  چگونه تعیین می‌شود؟

زمان تعویض لاستیک ماشین
زمان تعویض لاستیک ماشین

دوعامل ضخامت رویه لاستیک و عمر لاستیک تعیین کننده زمان تعویض لاستیک خودرو هستند که در ادامه بررسی می‌شوند:

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

 • ضخامت رویه لاستیک خودرو: حداقل میزان ضخامت رویه لاستیک باید 1.6 میلی‌متر باشد. اغلب تایرسازان برای راحت کردن تشخیص ضخامت رویه لاستیک، برآمدگی‌ها یا زائده‌هایی به عمق تقریبی 1.6 میلی‌متر را بر شیارها و آج‌های سطح لاستیک قرار می‌دهند. درصورتی‌که ضخامت رویه لاستیک در اثر فرسایش کم شده و با برآمدگی‌ها هم‌سطح شود، نشان‌دهنده نزدیک شدن زمان تعویض لاستیک خودرو است.
 • عمر لاستیک خودرو: به طور متوسط و طبق استاندارهای بین‌المللی عمر مفید لاستیک خودرو 5 سال است. برای آگاهی میزان عمر مفید باقیمانده از لاستیک خودرو کافیست به تاریخ تولید درج شده بر لاستیک خودرو که توسط سازنده بر روی آن ثبت می‌شود توجه کنید. با نزدیک شدن به تاریخ انقضای لاستیک خودرو مواد تشکیل دهنده آن خاصیت کشسانی و الاستیکی خود را از دست داده و سخت و شکننده می‌شوند. در این صورت کوچکترین شکاف و آسیب به بدنه تایر با عث وقوع خطرات بسیار زیاد برای راننده و سرنشینان خواهد شد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید تعویض تمام لاستیک‌های خودرو به‌صورت هم‌زمان باهم است. در این صورت سطوح تمامی لاستیک‌ها با یکدیگر هم‌اندازه بوده و چرخ‌ها عملکرد بهتری خواهند داشت. در صورتی که نمی‌توانید تمام لاستیک‌ها را هم‌زمان باهم تعویض کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که دو لاستیک‌ محور جلو و یا عقب را به صورت هم‌زمان تعویض کنید. به عنوان مثال اگر خودرو شما سواری بوده و محور خودرو در جلو قرار گرفته است، بهتر است که ابتدا نسبت به تعویض لاستیک‌های محور جلو به صورت جفتی اقدام نمایید.

چگونه زمان تعویض لاستیک خودرو را عقب‌تر بیاندازیم؟

 1. بررسی وضعیت سلامت ظاهری و ضخامت رویه لاستیک

یکی از راه‌هایی که زمان تعویض لاستیک خودرو را به تعویق می‌اندازد بررسی سلامت ظاهری لاستیک خودرو و ضخامت رویه لاستیک است. لاستیک خودرو را برای اطمینان از عدم وجود سنگریزه، میخ و یا سایر زوائد بر سطح آن مدام کنترل کنید. وجود این عوامل خارجی بین شیارها و آج‌های لاستیک، در سرعت بالا و ترمز شدید فشار بیشتری را به لاستیک وارد کرده و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.

بررسی ضخامت رویه لاستیک نیز برای اطمینان از سلامت لاستیک بسیار ضروری است. همانطور که در قسمت قبلی گفتیم زائده‌ها و برآمدگی‌هایی که در شیارها و آج‌های سطح لاستیک قرار گرفته است راهنمای بسیار خوبی برای تعیین ضخامت رویه لاستیک خودرو است. در صورتی که رویه لاستیک همسطح زائده‌ها شده باشد، نشان دهنده نزدیک شدن زمان تعویض لاستیک خودرو است. با اطلاع از وضعیت سلامت لاستیک خودرو و مراعات نحوه رانندگی با آن، می‌توانید زمان تعویض لاستیک خودرو را به تعویق بیاندازید.

سلامت ظاهری و ضخامت لاستیک
سلامت ظاهری و ضخامت لاستیک
 1. وجود ساییدگی‌های نامتوازن در سطح لاستیک خودرو

وارد شدن فشار ناهمگون به قسمت‌های مختلف لاستیک ممکن است باعث ایجاد ساییدگی‌های نامتوازن در سطح لاستیک خودرو ‌شود. نقص سیستم ترمز خودرو، هم‌تراز نبود چرخ‌ها، خرابی جلوبندی و کمک فنر و یا تنظیم نبودن باد لاستیک همگی عواملی هستند که باعث ایجاد ساییدگی ناهمگون در سطح لاستیک خودرو می‌شوند. راه‌حل جلوگیری از این مشکل بررسی مداوم لاستیک خودرو و اطمینان از عدم وجود ساییدگی در قسمت‌های مختلف لاستیک است. قطعا عدم توجه و رسیدگی به این مشکل زمان تعویض لاستیک خودرو شما را جلوتر می‌اندازد.

خودروی شما را به بهترین قیمت می‌فروشیم!

برای جلوگیری از ناهمگونی ساییدگی لاستیک خودرو پیشنهاد می‌شود که هر چندوقت یکبار (طی مسافت تقریبی 20 هزار کیلومتر) جای لاستیک‌های خودرو را جابجا کنید. معمولا در لاستیک‌های محور جلو، لاستیک‌های جلویی و در خودروهای محور عقب، لاستیک‌های عقبی زودتر فرسوده می‌شوند. بنابراین برای ایجاد توازن در فرسودگی لاستیک‌ خودرو می‌بایست لاستیک‌های جلو و عقب را جابجا کنید تا به این ترتیب زمان تعویض لاستیک خودرو را عقب‌تر بیاندازید.

ساییدگی لاستیک
ساییدگی لاستیک
 1. بررسی تاریخ تولید و انقضای لاستیک خودرو

بافت لاستیک خودرو پس از گذشت مدتی با کم شدن رطوبت و سایر گازهای بکارگرفته شده در آن، خاصیت کشسانی و مقاوت خود را از دست داده و ترک‌های ریزی در سطح و بدنه آن ایجاد می‌شود. با گذشت زمان و استفاده بیشتر از لاستیک، این ترک‌ها در سطح و درون لاستیک گسترش یافته و باعث بیرون‌زدگی سیم‌های لاستیک، کاهش قدرت فرمان‌پذیری و در نهایت ترکیدگی لاستیک می‌شود.

به‌طورکلی، کیفیت لاستیک‌ها پس از گذشت زمان تقریبی 5 سال از تاریخ تولید و طی مسافت 40 هزار کیلومتر، کاهش می‌یابد. البته طول عمر لاستیک به نوع رانندگی و کیفیت جاده نیز بستگی دارد. بنابراین لازم است که علاوه بر توجه به تاریخ تولید لاستیک در زمان خرید و میزان کارکرد خودرو، به بهبود سبک رانندگی خود جهت افزایش طول عمر لاستیک و دیرتر کردن زمان تعویض لاستیک نیز بپردازید.

 1. تنظیم باد لاستیک خودرو

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌های به تعویق انداختن زمان تعویض لاستیک خودرو، تنظیم باد آن است. تنظیم نبودن باد لاستیک خودرو عوارض بسیاری را برای خودرو به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال درصورتی که باد لاستیک‌های خودرو متوازن نباشد، فشار ناهمگونی به قسمت‌های مختلف لاستیک خودرو وارد شده و باعث ساییده شدن نامتوازن سطح لاستیک خودرو می‌شود. زیادتر بودن باد لاستیک باعث ساییدگی بیشتر سطح میانه لاستیک، و کم بودن باد آن باعث ساییدگی بیشتر لبه‌های کناری لاستیک می‌شود.

کم بودن فشار باد لاستیک مصرف سوخت خودروی شما را نیز افزیش می‌دهد؛ بطوری‌که به ازای هر 3 درجه (pci) کاهش فشار باد، مصرف سوخت خودرو 0.1 درصد افزایش می‌یابد. کاهش فشار باد لاستیک همراه با افزایش سرعت خودرو، میزان مصرف سوخت خودرو را بیشتر می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای عقب انداختن زمان تعویض لاستیک، حداقل ماهی یکبار به تنظیم باد لاستیک خودروتان بپردازید. به‌طور کلی فشار باد لاستیک خودرو در ماه 1 درجه کاهش می‌یابد.

توجه به این نکته ضروریست که تغییر دمای هوا نیز باد لاستیک را تغییر می‌دهد. گرم شده هوا باعث افزایش فشار هوای لاستیک و سرد شدن هوا نیز با کاهش فشار هوای لاستیک خودرو همراه است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که عملیات تنظیم باد را صبح‌ها و یا زمانی که خودرو حرکت  زیادی نکرده است انجام دهید، زیرا با حرکت و گرم شدن لاستیک، فشار باد آن افزایش می‌یابد.

تنظیم باد لاستیک
تنظیم باد لاستیک
 1. هم‌تراز بودن چرخ‌های خودرو

همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، تراز نبودن چرخ‌های خودرو باعث ایجاد فرسودگی نامتوازن در سطح لاستیک خودرو شده و زمان تعویض لاستیک خودرو را زودتر می‌کند. انحراف خودرو از مسیر مستقیم و یا به عبارتی کشیدگی خودرو به یک سمت، راست نشدن فرمان، لرزش هنگام رانندگی و لنگ زدن نشانه‌های هم‌تراز نبودن چرخ‌ها است.

 لرزش خودرو با حرکت بر جاده‌های ناهموار طبیعی است اما لرزش در حرکت بر مسیر صاف نشانه وجود مشکل در خودرو، خصوصا فرسودگی لاستیک‌ها است. برای افزایش طول عمر و به تعویق انداختن زمان تعویض لاستیک خودرو، پیشنهاد می‌کنیم که پس از طی هر 5000 کیلومتر، حتما از تراز بودن چرخ‌های خودرو مطمئن شوید. پرداخت هزینه ترازکردن چرخ‌ها بسیار کمتر از تعویض زودهنگام لاستیک خودرو خواهد بود.

 1. ورم لاستیک خودرو

وجود ورم در لاستیک خودرو نشانه پارگی و آسیب دیدگی داخلی در لاستیک خودرو است که به دلیل عبور با سرعت بالا از دست‌اندازها،  حرکت روی جدول، تصادف و یا حرکت خودرو با لاستیک کم باد رخ می‌دهد. در بعضی موارد، تاول یا ورم ایجاد شده به دلیل ضعیف شدن دیوار لاستیک روی می‌دهد. ورم کردن لاستیک خودرو عامل بسیار خطرناک و جدی است و در صورت عدم رسیدگی به آن ممکن است باعث کاهش ایمنی خودرو و وقوع آسیب‌های جدی است.

ورم لاستیک
ورم لاستیک

نتیجه گیری

چرخ‌ها و لاستیک‌های خودرو ماند پا و کفش‌های شما هستند. همانطور که استفاده از کفش نامناسب علاوه بر آسیب زدن به پاهای شما، راه رفتن و عملکرد طبیعی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ استفاده از لاستیک خودرو فرسوده و نامناسب نیز؛ علاوه بر آسیب رساندن به چرخ‌های خودرو، عملکرد اصلی خودرو که همانا حرکت در عین حفظ سلامت سرنشنینان است را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آگاهی از نحوه نگهداری و استفاده صحیح از لاستیک خودرو، ویژگی‌های لاستیک فرسوده و زمان مناسب برای تعویض لاستیک خودرو همگی از عواملی هستند که بر استفاده بهینه از لاستیک خودرو و نیز افزایش طول عمر آن تاثیر می‌گذارد.

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای: 7

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
13 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ماهان
۱۴۰۰-۱۰-۱۴ ۲۱:۴۶

ضخامت رویه لاستیک بافرورفتگی هم سطح شود نه با برآمدگی

پتروناس
۱۴۰۰-۱۰-۱۵ ۰۴:۵۷
امتیاز دهی :
     

عالی بود ممنون

فرج اله مرادی
۱۴۰۰-۱۰-۱۵ ۰۸:۳۲
امتیاز دهی :
     

از توضیحات جامع شما متشکرم

سهیل
۱۴۰۰-۱۰-۱۵ ۱۵:۵۹

مطلب مفیدی بود فقط اینکه در خودروهای محور جلو لاستیکهای نورو باید روی محور عقب انداخت نه محور جلو

امیز
۱۴۰۰-۱۰-۱۷ ۱۹:۲۴
پاسخ به  سهیل

سلام چرا؟
معمولاً بهتر اگر می خواهی دو حلقه تعویض کنی لاستیک نو را جلو بی اندازی
هم نرم تره
هم ایمن تر
جلوبندی هم استهلاکش کمتر میشه

محمو
۱۴۰۰-۱۰-۱۶ ۰۸:۰۹
امتیاز دهی :
     

عالی

خسرو
۱۴۰۰-۱۰-۱۶ ۱۴:۱۰

بسیار عالی ،،، چند روز پیش متاسفانه لاستیک جلو ترکید ولی خوشبختانه سرعت کم بود لاستیک خوب بخرید حتی اگه از شام شبتون زدید ،

علی
۱۴۰۰-۱۰-۱۶ ۱۵:۱۰

به هیچ وجه نباید عوض کنیم تالاستیک بترکه اون وقت عوض میکنیم چون پول به لاستیک ندادیم

جواد
۱۴۰۰-۱۰-۱۶ ۱۷:۲۹
امتیاز دهی :
     

عالی سید

نامشخص
۱۴۰۰-۱۰-۱۶ ۲۰:۴۸

آقا باور نکنید بابا وقتی اج هاش تمام بشه هنوز یک سانت هست لاستیک فروشا اون هایی رو دوست دارن لاستیکاشون را زود به زود عوض می کنن و می گن خل بعضی ها هست از همون یک سانت می گیرن با یک ابزار خاصی اج درست می کنن به تاکسی ها به وانت ها من خودم لاستیک دست دو میگیرم چون استفاده داخل از شهر می کنم بسمه آشنا دارم وقتی لاستیک داره تمام می شه با همون ابزار خواص اج ها شو برام بیشتر می کنه گول این لاستیک فروش ها رو نخوریددد

محمد رحیمیان
۱۴۰۰-۱۰-۱۶ ۲۳:۱۶

متن کامل و بسیار آموزنده بود.

علی
۱۴۰۰-۱۰-۱۷ ۱۰:۲۳
امتیاز دهی :
     

مطلب بسیار مفیدی بود فقط یه نکته باقی مونده و اونم اینه که در مناطق بسیار گرم جنوب لاستیک ها خیلی زودتر به پایان عمر خود میرسن به این معنی که علی رغم اینکه اج خوبی دارن ولی اصطلاحا خشک میشن و در رانندگی های طولانی از بین میرن ،من به شخصه ۳ سال یکبار لاستیک‌های ماشینمو عوض میکنم

غلامعلی دادخواه
۱۴۰۰-۱۰-۱۸ ۱۳:۰۹
امتیاز دهی :
     

ممنون از توضیحات خوبتون عالی بود

[hm_sell_form]