ساماندهی آگهی فروش خودرو، کوشش برای عبور از فضای مه‌آلود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

آگهی فروش خودرو در پلتفرم‌های آنلاین طی 3 سال گذشته همواره یکی از دغدغه‌های مسئولان امر و تصمیم‌گیران بوده و هست. اکنون وزارت صمت قصد دارد با ابلاغ یک دستورالعمل به پلتفرم‌های فعال در این عرصه، سر و سامانی به اوضاع بدهد. درج آگهی‌های فروش خودرو بدون احراز هویت، اعلام قیمت‌های بالا در آگهی‌های پرتعداد و هدف‌دار جهت مدیریت قیمت خودروها در بازار به سمت بالا و بروز مشکلات مختلف حقوقی و فنی در معاملات مواردی هستند که طرح و ابلاغیه وزارت صمت به دنبال ساماندهی آنها است.

اما آیا چنین ابلاغیه‌ای می‌تواند طی کوتاه‌مدت مشکلات موجود را مرتفع کند یا دست‌کم بهبود ببخشد؟

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

نگاهی به دستورالعمل ساماندهی آگهی‌های الکترونیکی خودرو

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اواخر آبان‌ماه گذشته طی نامه‌ای خطاب به روسای مرکز امور اصناف و بازرگانان و اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکارهای مجازی، دستورالعمل ساماندهی آگهی‌های الکترونیکی خودرو را ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل کلیه پلتفرم‌های درج آگهی فروش خودرو ملزم به ایجاد این قابلیت‌ها در وب‌سایت و اپلیکیشن‌های خود شده‌اند: «امکان احراز هویت آگهی‌دهندگان، احراز صلاحیت کسب‌وکار آگهی‌دهندگان از جمله بنگاه‌های فیزیکی معاملات خودرو، احراز اصالت وجودی خودرو آگهی‌شده، اختصاص نشان مجزا یا BADGE، اطلاع‌رسانی به کاربران به‌علاوه ایجاد امکان مرتب‌سازی و فیلتر آگهی‌ها، نمایش مجموع تعداد آگهی‌های منتشرشده توسط یک آگهی‌دهنده و اعلام روش نظارت بر قیمت آگهی فروش خودرو.»

خرید و فروش آنلاین خودرو
خرید و فروش آنلاین خودرو

اهداف ابلاغ این دستورالعمل نیز این‌چنین عنوان شده است: «حذف آگهی‌های غیرواقعی خودرو با هدف مدیریت قیمت‌ها به سمت ‌بالا، از میان بردن امکان قیمت‌سازی‌ صوری و ایجاد فضای تشتت و نگرانی عمومی از گران‌فروشی خودرو.»

حال پرسش این‌جاست که آیا اصولا در شرایط فعلی ورود دستوری دولت به مکانیزم بازار اقدامی مثبت و روبه‌جلو است؟ برای پاسخ به این پرسش باید موضوع را از چندین جنبه مورد بررسی قرار بدهیم و نمی‌توان به‌سادگی اعلام کرد دستورالعمل مورد بحث اقدام مثبتی به حساب می‌آید یا منفی.

اگر برای خرید خودرو دچار تردید هستی و نیاز به مشاوره داری اینجا رو کلیک کن

به‌طور کلی احراز هویت مالکان خودرو، بررسی اصالت وسیله نقلیه، درج عکس واقعی از خودرو و تطابق آن با مورد آگهی، کنترل قیمت‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و اقداماتی از این قبیل درنهایت به شفافیت هر چه بیشتر فضای معاملات در بستر آنلاین منجر خواهند شد. مواردی‌که در همراه مکانیک همواره مد نظر قرار داشته و دارند و به گواه کاربران و مشتریان، این پلتفرم را باید یکی از اولین‌ها در شفاف‌سازی فنی و حقوقی آگهی‌های فروش خودرو در فضای آنلاین دانست. بر این اساس اقدام دستوری در این راستا در ذات خود برای ساماندهی اوضاع فعلی ضروری و مثبت به نظر می‌رسد.

اما موضوعی که در این میان اهمیت ویژه دارد، نحوه اجرای ابلاغیه مذکور است. جایی‌که برخوردهای سلیقه‌ای جهت تائید صلاحیت استارتاپ‌ها و پلتفرم‌های آنلاین فعال در عرصه درج آگهی فروش خودرو می‌تواند به قیمت نابودی نهال نوپای بسیاری از کسب‌وکارهای ارزشمند منجر شود.

خرید خودرو آنلاین
خرید خودرو آنلاین از پلتفرم‌های کمترشناخته‌شده در شرایط فعلی ریسک فنی و حقوقی بسیار بالایی دارد

اخبار نیمه‌رسمی می‌گویند سکوهای درج آگهی آنلاین در جهت احراز هویت آگهی‌دهنده می‌توانند به‌اختیار از یکی از سامانه‌های احراز هویت دارای مجوز، به‌صورت برخط استعلام‌های لازم را دریافت کنند. سامانه‌هایی که از جمله آنها باید به سماوا (متعلق به سازمان فناوری اطلاعات) و امتا (متعلق به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی) اشاره کرد.

الزام پلتفرم‌های آنلاین درج آگهی فروش خودرو به استفاده از ابزار کنترل قیمت خودرو و جلوگیری از درج آگهی خودرو با قیمت خارج از عرف نیز دیگر موضوع مد نظر مدیران رده بالای وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کن.

ساماندهی فضای معاملات خودرو در بستر آنلاین چه پیش‌نیازهایی دارد؟

در واقعیت برای ساماندهی درج آگهی آنلاین فروش خودرو در سکوهای فعال در این عرصه باید در عین تعیین خطوط قرمر به پلتفرم‌ها فضای فعالیت خلاقانه داده شود. ا

بلاغیه و تعیین خط‌وربط مشخص برای شرکت‌های نسبتا نوپا، خصوصی و استارتاپی فعال در زمینه آگهی فروش خودرو ممکن است عواقبی در پی داشته باشد که درنهایت نه‌تنها به حل مشکلات نیانجامد، بلکه با کوچ همگانی آگهی‌دهندگان به شبکه‌های اجتماعی اندک نظارت‌های موجود را نیز از میان ببرد.

همراه مکانیک به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های فعال در عرصه خرید و فروش آنلاین خودرو، اگرچه پیش از ابلاغ دستورالعمل ساماندهی آگهی‌های الکترونیکی خودرو نیز همواره یکی از طلایه‌داران احراز هویت و اصالت خودروهای آگهی‌شده در سایت و اپلیکیشن خود بوده است، خواهان اجرای این ابلاغیه با مطالعه دقیق و کارشناسی در کنار لحاظ کلیه حقوق و آسیب‌های پیشِ روی سکوهای فعال در عرصه ثبت آگهی آنلاین خرید و فروش خودرو حین اجرای دستورالعمل مذکور است.

در پلتفرم همراه مکانیک همه سرویس‌ها از جمله کارشناسی فنی و حقوقی، خرید و فروش و تعویض پلاک خودروها در بستری کاملا شفاف صورت می‌گیرند اما اتخاذ تصمیم‌های سلیقه‌ای در راستای اجرای دستورالعمل موصوف می‌تواند درنهایت منجر به آسیب دیدن همه سکوهای فعال در این عرصه از بزرگترین و قدیمی‌ترین‌ها تا نوظهورترین‌های آنها شود.

بر همین اساس تعیین سازوکار اجرای این طرح و اصلاح دقیق آن با دریافت بازخوردهای معتبر حین پیش‌برد الزامات اقدام مذکور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

خرید و فروش آنلاین خودرو
پدید آوردن بستر امن برای خرید و فروش آنلاین خودرو از اهداف دستورالعمل جدید وزارت صمت است

خطرات پیشِ روی طرح ساماندهی آگهی‌های آنلاین فروش خودرو

بر اساس آن‌چه تا این‌جای مقاله مطرح شد باید اذعان داشت ابلاغ دستورالعمل ساماندهی آگهی‌های الکترونیکی خودرو از سوی وزارت صمت به پلتفرم‌های فعال در این عرصه اقدام مثبتی است که اگر سریع و بدون بررسی دقیق فاز اجرایی به یک الزام تبدیل شود می‌تواند حیات استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای خلاقانه را با خطر مواجه کند.

اتفاقی که از نخستین نتایج آن باید به از میان رفتن رقابت در میان سکوهای ثبت آگهی خودرو در بستر آنلاین، پدید آمدن انحصار و خروج آگهی‌های بدون شناسنامه از تیررس نظارت حداقلی با کوچ به شبکه‌های اجتماعی عمومی و حتی پیام‌رسان‌های فیلترشده‌ای چون تلگرام اشاره داشت. دیگر همگی به نیکی می‌دانیم که برداشتن گام مثبت و روبه‌جلو در زمان نامناسب می‌تواند تا چه اندازه از مزایای این اقدام بکاهد.

مزیت‌های اجرای گام‌به‌گام دستورالعمل ساماندهی آگهی‌های فروش خودرو

امیدواریم فرآیند اجرای دستورالعمل ابلاغ‌شده از سوی وزارت صمت به پلتفرم‌های فعال در عرصه خرید و فروش خودرو به‌صورت گام‌به‌گام با بهبود و به‌روزرسانی‌های متعدد در بازه‌های زمانی مشخص به مرحله اجرا برسد.

بدون تردید اجرای مطالعه‌شده این دستورالعمل در عین ساماندهی آگهی فروش خودرو در فضای آنلاین منجر به رشد کسب‌وکارهای نوپا و خلاق فعال در این عرصه و جلوگیری از حذف آنها خواهد شد.

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
[hm_sell_form]