با کیفیت ترین خودروهای ایرانی براساس گزارش ISQI

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای: 5

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

با کیفیت ترین خودروهای ایرانی کدام مدل‌ها هستند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش بد نیست نگاهی به آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که به‌اختصار ISQI نامیده می‌شود، بیندازیم. گزارشی که به‌صورت ماهیانه به وزارت صمت ارائه می‌شود و در سایت این سازمان نیز قرار می‌گیرد. اگر به‌دنبال با کیفیت ترین خودرو داخلی هستید و کیفیت خودرو در ایران را دنبال می‌کنید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

ISQI چه می‌کند؟

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که تحت عنوان نهاد بازرسی صاحب صلاحیت و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت شناخته می‌شود، عهده‌دار مسئولیت اصلی ارزیابی کیفی خودروهای داخلی براساس استاندارد خودروسازی کشور است.

این شرکت ضمن مقایسه ارزشیابی‌های صورت‌گرفته با اهداف کیفی تعیین‌شده برای هر خودرو، نتایج این ارزشیابی را براساس جداول سطوح کیفیت و حدود مجاز مصوب مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد تا داده‌های احصاء‌شده در قالب دسته‌بندی و قابل استفاده برای عموم نیز ارائه شوند. همچنین گزارش حاصل از این بررسی و تحلیل داده‌ها به‌صورت ماهانه به وزارت صمت ارسال می‌شود.

ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی جهت آگاهی از تمامی ایرادهای عملکردی، ایمنی و ظاهری موجود در خودرو طراحی شده است. در همین راستا هر خودرو از نظر عیوب ظاهری و عملکردی مورد بازرسی دقیق کارشناسان ISQI قرار می‌گیرد.

ترجمه ستاره‌های کیفی ISQI به زبان خودمانی

جهت درک بهتر جداول منتشرشده در گزارش‌های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بد نیست بدانید ISQI مطابق دستورالعمل‌ها خودروهای داخلی را در 5 دسته قیمتی بررسی می‌کند و درنهایت براساس سطح کیفی به‌علاوه میزان رضایت مشتریان که از پرسشنامه ISQI مشتریان خودرو حاصل می‌شود، بین یک تا ۵ ستاره کیفی به هر خودرو اختصاص می‌دهد. معانی هر تعداد ستاره نیز به این صورت است:

دنا پلاس توربو اتوماتیک
دنا پلاس توربو اتوماتیک
  • یک ستاره: خودرو برخوردار از کف استانداردهای لازم است اما کیفیت پایینی دارد و گاه ایرادات اساسی در آن به چشم می‌خورد.
  • دو ستاره: خودرو برخوردار از حداقل کیفیت است و به احتمالا بسیار بالا از ایرادهای عملکردی رنج می‌برد.
  • سه ستاره: خودرو کیفیت نسبتا خوبی دارد اما بروز ایراد عملکردی در آن محتمل است.
  • چهار ستاره: خودرو کیفیت خوبی دارد اما احتمال می‌رود ایراد ظاهری داشته باشد.
  • پنج ستاره: خودرو کیفیت بالایی دارد و احتمال ایراد ظاهری نیز در آن ضعیف ارزیابی می‌شود.
جدول سطوح کیفی
ستاره‌های کیفی ISQI چه معنایی می‌دهند
 

تحلیل سبک، سنگین خودروهای داخلی

ISQI خودروهای تولید صنایع خودروسازی ایران را به‌طور کلی در 2 دسته سبک و سنگین قرار می‌دهد. البته هرکدام از این دسته‌ها نیز برای خودشان زیرمجموعه‌هایی دارند. دسته خودروهای سبک به 2 گروه وانت و سواری تقسیم و گروه وانت به 2 و گروه سواری به 5 کلاس دسته‌بندی می‌شود. دسته خودروهای سنگین نیز 5 زیرمجموعه مینی‌بوس و میدل‌باس، اتوبوس شهری، کامیونت، کامیون و کشنده را در برمی‌گیرد.

پژو ۲۰۷
پژو ۲۰۷

هدف اصلی وزارت صمت و شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از تهیه و انتشار عمومی چنین گزارش‌هایی ارتقاء کیفیت خودروها، افزایش سطح رضایت مشتریان داخلی و ایجاد رقابت مثبت بین خودروسازها عنوان شده است. در همین راستا سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم روز شنبه اول آبان 1400 و در حاشیه مراسم رونمایی از خط تولید تارا دنده اتوماتیک اعلام کرده از سال 1402 دیگر هیچ خودرویی با زیر 3 ستاره کیفی نباید به تولید برسد. البته این صحبت در حالی مطرح می‌شود که طبق گزارش‌های اخیر ISQI تنها وانت نیسان تولید زامیاد با یک ستاره کیفی کمتر از 3 ستاره از این شرکت دریافت کرده است.

هایما
هایما S7 توربو اتوماتیک

البته این‌که سلسله گزارش‌های مذکور تا چه اندازه به اهداف خود دست یافته‌اند، جای بحث و پرسش از مسئولان امر دارد. طبق معمول شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران آخرین گزارش ISQI را که به مهرماه 1400 تعلق دارد روز 24 آبان منتشر کرده است. در ادامه به اتفاق نگاهی به این گزارش خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کن.

آخرین گزارش ISQI درباره با کیفیت ترین خودروهای ایرانی چه می‌گوید؟

بر اساس آخرین گزارش ارزیابی ISQI در دسته وانت‌ها نام پیکاپ تازه‌وارد KMC T8 با 4 ستاره کیفی به چشم می‌خورد.

در بخش خودروهای سواری، تیگو 7 مدیران‌خودرو با 3 ستاره کیفی تک‌وتنها در کلاس قیمت یک جای دارد و در مقابل در کلاس قیمت 2 دیگنیتی بهمن‌موتور با 5 ستاره کامل می‌درخشد.  نکته جالب در کلاس قیمت 2 کسب تنها 3 ستاره کیفی توسط آریزو 6 مدیران‌خودرو است. نتیجه ارزیابی کیفی این خودرو در گزارش شهریورماه موجود نیست و بر همین اساس نمی‌توان درباره پیشرفت یا پس‌رفت کیفیت آن صحبت کرد. در کلاس قیمت 3 نیز MVM X22 قدیمی با 3 ستاره کیفی حضور دارد.

سایپا کوییک
سایپا کوییک

اما می‌رسیم به کلاس قیمت 4 و 5 به‌عنوان شلوغ‌ترین رده‌های کیفی خودروهای داخلی. در کلاس 4 نام دنا پلاس توربو اتوماتیک با 5 ستاره کیفی و بالاتر از تارا، انواع پژو 207، انواع پارس، سورن پلاس و رانای پلاس می‌درخشد. در کلاس 5 نیز که توسط محصولات گروه خودروسازی سایپا قبضه شده کوییک و کوییک S سایپا مانند گزارش قبلی همچنان 4 ستاره‌اند و کوییک R و کوییک پارس‌خودرو 3 ستاره. ساینا S محصول پارس‌خودرو، تیبا 2 (هاچ‌بک) سایپا، ساینا کاشان تولید سایپا-سیتروئن، ساینا تولید پارس‌خودرو و تیبای سدان تولیدی سایپا-سیتروئن کاشان نیز هر یک مانند گزارش شهریورماه موفق به کسب 3 ستاره شده‌اند.

ساینا
ساینا S

ختم کلام

در شرایط فعلی بازار خودروی ایران از نظر تنوع و حضور برندهای شناخته‌شده در عرصه بین‌المللی چندان وضعیت مطلوبی ندارد. اما اگر بخواهیم لب کلام گزارش اخیر ISQI را در همین اوضاع و احوال بیان کنیم باید دیگنیتی بهمن‌موتور و دنا پلاس توربو اتوماتیک ایران‌خودرو را با کیفیت ترین خودروهای ایرانی بدانیم. پس از این 2 خودرو نام هایما S7 اتوماتیک تولید ایران‌خودروی خراسان، پژو 207 اتوماتیک پانوراما، دنا پلاس، پژو 207 و تارا تولید ایران‌خودرو، کوییک و کوییک S سایپا به‌علاوه پیکاپ KMC T8 کرمان‌موتور به چشم می‌خورد.

شما می‌توانید گزارش کامل را در لینک زیر مشاهده کنید.


گزارش ISQI مهر 1400


میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای: 5

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
11 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهرداد خان
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۰۸:۵۷

کوؤیک ستاره داره ؟؟؟
عجب !!!!!

سردبیر
همراه مکانیک(@hamrah-mechanic-com)
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۱۴:۳۶
پاسخ به  مهرداد خان

سلام مهرداد خان جان عزیز
والا اینجوری اعلام کردن
ما به خدا بی تقصیریم
فقط منتقل کردیم

محمد
۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۰۸:۰۵
ارشک
۱۴۰۰-۰۹-۰۹ ۱۴:۱۴

شما که می‌دونی چی‌درسته چی غلطه پس چرا خبر اشتباه رو منتقل میکنی

بی نام
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۱۸:۰۸

ی مثل هست که میگه : گوینده هر کی باشه!
شنونده عاقل باشه!

رضا معدنچی
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۲۰:۵۱

سلام،
آقا من یه اشتباهی کردم یه دنا پلاس توربو اتوماتیک گرفتم، یک ماهه درگیرم و هفته ای چند بار در نمایندگی ام، ماشین رو که روی حالت پارک میذارم دیگه دنده قفل میکنه!! چندبار فیوز استاپ ترمز رو عوض کردن، سیم کشی رو عوض کردن و… بازم درست نشده، آقا من گول این ۵ ستاره خاموش رو خوردم شما گول نخورید…
بهتر هست در ایران گاری رو ببندند که اینقد به مردم ظلم میکنند

علیرضا
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۲۳:۲۳

وقتی هیوندای آی 10 رو توی ایران فاقد استاندارد های کیفی عنوان کردند شما تا تهش بخون … بازرسی کیفی کیلویی چنده …؟
خودشون به خودشون ستاره میدن ، یکی از این لگن های ایرانی رو بفرستید بازرسی کیفی آلمان بعد ببین چند تا ستاره داره …
اینقدر به شعور مردم توهین نکنید

علیرضا
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۲۳:۲۷

اتاق دنا پلاس ، سنون های جلو ایراد ساختاری داره زاویه ی دید راننده رو کم کرده ، چطور به همچین خودرویی 5 ستاره ی کیفی دادن ..!!؟؟

سعید
۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۱۰:۲۲

خودش هم که خبر رو گذاشته تعجب کرده :احتمالا خبر هم رانتی باشه، قصه نخور آقا مهرداد خان، ما هممون می دونیم که یه ستا ه هم زیادشه در مقابل ماشینای خرجی

سردبیر
همراه مکانیک(@hamrah-mechanic-com)
۱۴۰۰-۰۹-۱۰ ۲۱:۵۷
پاسخ به  سعید

سلام بر سعید، رضا، ارشک، بی‌نام و علیرضای عزیز همراه مکانیک یکی از مستقل ترین پلتفرم‌های تولید محتوا در حوزه خودرو در ایران به حساب می‌آید. خدا را شکر ما از هیچ رانت رسانه‌ای و حتی داده‌ای بهره نمی‌بریم. به هر حال اگر به سایت شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مراجعه کنید جدول این گزارش را مشاهده خواهید کرد. چه بخواهیم، چه نخواهیم تنها نهاد معتبر و رسمی فعال در زمینه اعلام استاندارد خودروها ISQI است. پیشنهاد می‌کنیم شما این ستاره‌ها را با ارفاق در نظر بگیرید و از ستاره‌های تخصیص‌یافته به هر خودرو دست‌کم یک ستاره کم کنید.… بیشتر »

مهندس مهران فروردین
۱۴۰۰-۱۰-۱۱ ۱۷:۴۱

سلام
جالبه که
شاتون پلاس توربو اتوماتیک
جزء باکیفیت ترین ها معرفی شده
دوستانی که با شاتون پلاس! مسافرت میرن، پیشنهاد میشه قطعات اصلی موتور خودرو، از جمله، شاتون،رینگ، پیستون، گژپین، میل سوپاپ، میل لنگ، یه دست یاتاقان و … را در صندوق عقب همراه خود داشته باشند.

[hm_sell_form]