آیا سهمیه بنزین جبرانی خسارت وارد شده را پوشش می‌دهد؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

سهمیه بنزین جبرانی عنوان ماجرایی است که پس از اختلال کار در پمپ بنزین‌ها و حمله سایبری به سیستم جایگاه‌های عرضه سوخت به نقل محافل تبدیل شد. از مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بگیرید تا نمایندگان مجلس و رسانه‌ها هریک به سهم خود در این‌باره اظهار نظر کردند. سرانجام یک هفته پس از آغاز حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت کشور، مشکل به‌طور کامل برطرف و 2 روز بعد از آن سهمیه جبرانی اعلام شد.

سهمیه بنزین جبرانی و بازار داغ شایعات

در فضایی که بازار گمانه‌زنی‌ها درباره نرخ یارانه جدید نقدی داغ است، انتظار می‌رفت دولت با تخصیص سهمیه سوخت قابل‌توجه یا حداقل برابر با یک سهمیه اضافی ماهانه معادل 60 لیتر، بحران فعلی را مدیریت کند و طبق وعده‌های خود به‌عنوان پیش‌درآمدی بر افزایش نرخ یارانه‌ها از مخارج مردم بکاهد. اما ماجرا تا این‌جای کار به نحو دیگری رقم خورده است.

سهمیه جبرانی بنزین و وعده‌هایی که عملی نشد
سهمیه جبرانی بنزین و وعده‌هایی که عملی نشد!

سهمیه بنزین جبرانی چقدر است؟  

سهمیه بنزین جبرانی سرانجام پس از روزها گمانه‌زنی اعلام شد. 10 لیتر بنزین اضافه برای خودروهای سواری شخصی و 5 لیتر مختص موتور سیکلت‌ها؛ یک شوک برای کسانی‌که روی شایعه 60 لیتر بنزین جبرانی حساب باز کرده بودند!

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

یعنی درمجموع کسانی‌که با وجود برخورداری از سهمیه سوخت طی 7 روز اختلال سامانه سوخت‌رسانی در پمپ بنزین‌ها دست‌کم یک باک با میانگین گنجایش 50 لیتر بنزین آزاد به بهای 150 هزار تومان زده بودند، تنها 15 هزار تومان بابت جبران ضرر 75 هزار تومانی خود دریافت خواهند کرد.

از سوی دیگر اگر مصرف موتورهای معمول هوندا سی‌جی 125 را برابر با 2.5 لیتر در هر 100 کیلومتر محاسبه کنیم و طی این روزها موتورسیکلت‌ها 10 لیتر بنزین آزاد مصرف کرده باشند، تنها یک‌چهارم ضرر آنها با این میزان سهمیه تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

سهمیه بنزین جبرانی برای خودروهای سواری
شایعه 60 لیتر بنزین جبرانی و سهمیه‌ای که همگان را شوک‌زده کرد!

سهمیه جبرانی بنزین تاکسی‌ها و پیک‌های موتوری

سهمیه بنزین اسنپ و تپسی که به‌صورت اعتباری و نه لیتراژی به آنها پرداخت می‌شد، حتی با وجود درصدی افزایش جهت جبران خسارت طی روزهای اختلال در سامانه توزیع سوخت هرگز زیان رانندگان این تاکسی‌های آنلاین را جبران نخواهد کرد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

همچنین باتوجه به خیل عظیم پیک‌های موتوری در شهری چون تهران و میانگین پیمایش 400 کیلومتر طی 10 ساعت کار در روز به‌علاوه فرسودگی موتورسیکلت‌های کاربراتوری و مصرف سوخت بالای آنها، زیان پیک‌های موتوری حتی با وجود سهمیه‌های اختصاصی بسیار بیش از اینها خواهد بود.

هنوز جزئیات سهمیه بنزین در کلاس‌بندی‌های مختلف مشخص نیست و طی تماس تلفنی با شماره 09627 متعلق به مرکز پاسخ‌گویی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز کارشناس این مرکز با صراحت اعلام کرد هنوز ابلاغیه رسمی در این‌باره به مرکز پاسخگویی شرکت پخش ارسال نشده است!

سهمیه جبرانی بنزین تاکسی‌ها چقدر است؟
سهمیه بنزین جبرانی زیان وارد شده بر تاکسی‌ها را جبران نخواهد کرد!

مسئولان درباره از سرگیری فعالیت درصد بالایی از پمپ بنزین‌ها تنها یک روز پس از حمله سایبری سخن می‌گویند و مدعی هستند تعداد قابل‌توجهی از جایگاه‌های سوخت طی 2 روز به سامانه بازگشته و توزیع بنزین سهمیه‌ای را از سر گرفته‌اند. اما مشکل این‌جاست که وقتی تعطیلی بسیاری از جایگاه‌ها و صف‌های طویل خودروها و موتورسیکلت‌ها حتی در پمپ بنزین‌هایی که تنها بنزین آزاد عرضه می‌کردند را در کنار قیمت‌های سر به فلک کشیده تاکسی و پیک‌های موتوری آنلاین طی روزهای نخست پس از اختلال بگذاریم، تصویر متفاوتی در ذهن‌مان نقش می‌بندد.

جالب است که طی این چند روز پرحاشیه بسیاری از جایگاه‌های فعال عرضه سوخت در راستای کاهش تنش میان متصدیان و مردم با مسدود کردن درگاه قرار دادن کارت سوخت به کمک کاغذهایی که روی آنها عنوان «فقط بنزین 3 هزار تومانی» نوشته شده بود، خود را از پاسخگویی و توضیح بیشتر معاف کردند!

سهمیه بنزین جبرانی پس از اختلال کار در پمپ بنزین‌ها
سهمیه جبرانی بنزین فقط یک‌پنجم خسارت مردم را تامین می‌کند!

اگرچه دولت در حال حاضر علاوه بر تحریم‌ها و بحران‌های مختلف اقتصادی با غول بی‌شاخ و دمی به نام یارانه‌های پنهان دست و پنجه نرم می‌کند و کسری بودجه در عمل به دولتمردان اجازه نمی‌دهد سهمیه بنزین جبرانی را تا حد قابل توجهی بالا ببرند؛ فشار اقتصادی طی 2، 3 سال گذشته آن‌چنان خانوارهای ایرانی را آزرده که بخش اعظم جامعه دیگر حتی توان تحمیل هزینه‌های اضافی چند ده هزار تومانی را نیز به سبد مخارج ماهانه خود ندارند.

بر این اساس شاید اختصاص میزان سهمیه بنزین جبرانی معادل دست‌کم نیمی از سهمیه ماهیانه فعلی به خودروها و موتورسیکلت‌ها -که البته بازهم تکافوی نیاز بسیاری از شاغلان غیررسمی حمل‌ونقل درون‌شهری را نمی‌دهد- می‌توانست شرایطی ایجاد کند که به قول معروف: «نه سیخ بسوزد، نه کباب».

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سعید الهیان
۱۴۰۰-۰۸-۲۳ ۲۲:۰۵

توقع بی‌جایی داشتن همه که ۶۰ لیتر جبرانی بدن، چی شده بود مگه؟ من والا یه هفته فقط جواب میده سهمیم، بقیه ماهو آزاد میزنم. تو صف هم میرم. تو این مدت هم همین‌کارو کردم