شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که حین رانندگی در سطح شهر یا جاده‌ها به دلایل گوناگونی و از طرق مختلف جریمه ‌شده باشید. این جریمه‌ها می‌تواند به‌‌صورت قبض جریمه یا ثبت دوربین‌ها، برای پلاک شما اعمال شوند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در بحث رانندگی مطرح می‌شود، جریمه خودرو و روش‌های شکایت به خلافی خودرو است. اغلب افراد برای یک‌بار هم که شده از سوی پلیس راهور جریمه‌ شده‌اند و داشتن قبض خلافی خودرو برای اکثر رانندگان امری اجتناب‌ناپذیر است.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

خلافی خودرو یک جریمه غیرقابل ‌انکار در رانندگی است، زیرا از نظر پلیس راهور شما مرتکب خلاف شده‌اید و این جریمه کاملا محرز است، اما از سوی دیگر ممکن است گاهی اوقات ثبت خلافی خودرو به‌‌درستی صورت نگرفته و شما نسبت به آن‌ها معترض باشید. به‌همین‌دلیل باید به دنبال راهی مناسب برای اعتراض به خلافی خودرو خود باشید تا آن را از کارنامه خود پاک ‌کنید. با توضیحات ذکر شده این سوال مطرح می‌شود که آیا اعتراض به خلافی خودرو تاثیری هم دارد؟ بهتر است قبل از این که کفش‌های آهنین خود را بپوشید و هزار راه بیهوده را دنبال کنید با ما در مقاله صفر تا صد شکایت به خلافی خودرو همراه باشید تا شما مخاطبین گرامی را با تمامی جزئیات شکایت به خلافی خودرو آشنا کنیم.

انواع قبض‌های خلافی خودرو

انواع قبض جریمه
انواع فبض‌های جریمه

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

قبض‌های خلافی خودرو به چهار صورت از سوی راهنمایی و رانندگی صادر می‌شود:

قبض الصاقی

در این نوع تخلف به‌دلیل عدم حضور مدارک خودرو و راننده، قبض عمومی صادر می‌شود و اطلاعات عمومی خودرو مانند شماره پلاک، نوع خودرو، زمان و مکان تخلف در قبض جریمه درج شده و به بدنه خودرو چسبانده (الصاق) می‌شود. شکایت به خلافی خودرو در قبض‌های الصاقی به‌دلیل این که خودرو ثابت بوده و خلافی خودرو برای مامور راهور اثبات ‌شده‌است مشمول تخفیف یا بخشودگی نمی‌شود، مگر این که بتوانید دلایل و مستندات قانع‌کننده‌ای را ارائه دهید.

قبض تسلیمی

در قبض تسلیمی مامور راهنمایی و رانندگی با رویت و بررسی مدارک خودرو و گواهینامه راننده، قبض تسلیمی را با جزئیات کاملی همچون زمان و مکان تخلف، شماره پلاک و مشخصات راننده نوشته و آن را به راننده تحویل (تسلیم) می‌دهد. احتمال موفقیت شکایت به خلافی خودرو در قبض‌های تسلیمی بسیار کم است.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

قبض دوبرگی

زمانی برای شما قبض دوبرگی صادر می‌شود که به دستور ایست پلیس توجه نکرده باشید.

در این صورت یک برگ برای عدم‌توجه به ‌فرمان ایست پلیس و دیگری بابت خلافی خودرو صادر می‌شود. احتمال موفقیت شما در شکایت به خلافی خودرو برای قبض‌های دوبرگی بیشتر است، زیرا نه خود راننده حاضر بوده و نه خودرو ثابت است تا قبض جریمه تسلیم یا الصاق شود.

قبض دوربین

جریمه از طریق دوربین پلیس
خلافی خودرو از طریق دوربین

 خلافی خودرو از طریق دوربین به دو حالت ثبت می‌شود:

 • دوربین هوشمند

این دوربین‌ها از طریق تکنولوژی هوش مصنوعی به ‌صورت اتوماتیک تخلفات را ثبت می‌کنند؛ مثل دوربین‌های محدوده طرح ترافیک یا خیابان‌های یک‌طرفه.

 • دوربین‌های اپراتوری

خلافی خودرو با این دوربین‌ها توسط اپراتور (نیرو انسانی) بررسی و ثبت می‌شود. جریمه‌هایی مثل پارک دوبل، پارک ممنوع و… از نمونه‌های ثبت این تخلفات است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

با توجه به هوشمند بودن دوربین‌ها و دقت بالا کاربران پلیس راهور، احتمال خطا در صدور جرائم دوربین‌های پلیس بسیار کم و تنها حدود یک درصد است، رانندگانی که به جرائم صادر شده توسط دوربین کنترل سرعت معترض هستند، می‌توانند به مراکز رسیدگی پلیس راهور مراجعه و شکایت خود را ثبت کنند.

روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو

انواع روش های استعلام خلافی
استعلام و پرداخت خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو ازجمله موارد مهم برای دارندگان وسایل نقلیه است. چراکه مبلغ برخی از جرائم راهنمایی و رانندگی در صورت عدم پرداخت پس از گذشت زمانی معین، دوبرابر می‌شود. همچنین خودروهای دارای جریمه‌ بالای یک‌ میلیون تومان، توسط پلیس توقیف ‌شده و از طرف دیگر، هنگام فروش خودرو و انتقال سند مالکیت، لازم است کل خلافی‌های خودرو پرداخت شود.

 • سایت پلیس راهور ناجا: یکی از اصلی‌ترین و معتبرترین مراجع برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو سایت رسمی پلیس راهور است. برای دریافت و پرداخت خلافی خودرو از طریق سایت پلیس راهور کافی‌است مراحل زیر را یک‌به‌یک طی کنید:
 1. ابتدا وارد صفحه استعلام خلافی خودرو شوید.
 2. شماره بارکد کارت خودرو را در کادر مربوطه وارد کنید و پس از تایپ کد کپچا (کد امنیتی یک‌بارمصرف) دکمه جستجو را بزنید.
 3. حال می‌توانید ریز خلافی خودرو همراه با شناسه‌ قبض و شناسه پرداخت خودرو خود را رویت کنید.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

 • استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک: در این روش کافی ‌است کد 17 رقمی VIN درج‌شده بر روی کارت ماشین را به شماره 1101202020 ارسال کنید، تا مبلغ خلافی خودرو از طریق پیام کوتاه برای شما ارسال شود.
 • استعلام به وسیله کد دستوری USSD: در این روش کد #110* را شماره‌گیری کرده و با انتخاب گزینه (خدمات قابل‌ ارائه) و ارسال کد VIN درج‌شده برروی کارت خودرو، قبض خلافی خود را دریافت کنید.
 • استعلام با مراجعه‌ حضوری و به دفاتر پلیس +10
 • استعلام به‌‌صورت تماس تلفنی و با شماره‌گیری 02188288888
 • استعلام از طریق اپلیکیشن‌های موبایل

شکایت به خلافی خودرو

شکایت به خلافی خودرو
روش های شکایت به خلافی خودرو

گاهی دیدن لیست خلافی خودرو باعث تعجب مالک خودرو می‌شود، زیرا ممکن است مبلغ بعضی از جریمه‌ها منصفانه نباشد یا راننده اصلا مرتکب چنین تخلفی نشده باشد! در این صورت چه‌‌کاری می‌توان انجام داد؟ شکایت به خلافی خودرو تنها راهی است که شما می‌توانید با کمک آن به‌ حق واقعی خود برسید، اما چطور و چگونه این شکایت باید مطرح شود؟

رسیدگی به شکایات مربوط به جرائم راهنمایی و رانندگی به دو صورت انجام می‌شود:

 • در این حالت مالک می‌تواند با مراجعه به مرکز اجرائیات شهرستان محل سکونت خود موضوع شکایت خود را مطرح کند. مثل شکایت به خلافی خودرو توسط دوربین.

دوربین‌های پلیس راهور سه تخلف عبور از چراغ ‌قرمز، سرعت غیرمجاز و ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد را ثبت می‌کنند که جریمه این تخلفات با تصاویر مستند است؛ در چنین مواقعی تصاویر مستند برای راننده متخلف ارسال می‌شود.

 • شکایت به خلافی خودرو از نوع دوم را با یک مثال برای شما روشن می‌کنیم؛ به‌عنوان ‌مثال شما ساکن تهران هستید و هیچ ‌وقت به شهر اهواز سفر نکرده‌اید، اما بعد از دریافت لیست خلافی خودرویتان قبض جریمه‌ای را در اهواز مشاهده می‌کنید یا مبلغی را در قبض جریمه خود می‌بینید که اصلا توان پرداخت آن را ندارید.

 در این صورت می‌توانید با مراجعه به دفاتر پلیس +10 اعتراض خود را مطرح کنید؛ البته درصورتی‌‌که مبلغ جریمه‌ مورد اعتراض بیشتر از یک ‌میلیون تومان باشد، لازم است به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید. در این مرحله اگر متقاضی قانع شود می‌تواند نسبت به پرداخت جریمه اقدام ‌کند، ولی درصورتی‌که قانع نشده باشد باید به سراغ واحد رسیدگی پلیس راهور برود. در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی، تخلفات را بررسی و حکم نهایی در این مورد را قاضی صادر می‌کند؛ لذا در این مرحله رای صادر شده قطعی بوده و قابل‌ اعتراض نیست.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

مدارک لازم جهت شکایت به خلافی خودرو

 • اصل کارت شناسایی
 • اصل سند مالکیت خودرو
 • کارت ملی مالک وسیله‌ نقلیه
 • تکمیل فرم درخواست

نکات مهم در شکایت به خلافی خودرو

 • ماده پنج قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، مهلت اعتراض را ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ‌شده به مالک، تعیین کرده است.
 • درصورتی‌که افراد توان پرداخت خلافی خودرو خود را نداشته باشند، می‌توانند با مراجعه به مراکز پلیس +10 یا سایت رسمی پلیس راهور، مبلغ خلافی را به‌صورت اقساطی پرداخت کنند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

استعلام ریز خلافی خودرو

صفرتا صد عوارض خودرو و نحوه ی پرداخت عوارض خودرو

 خلافی خودرو

استعلام تعویض پلاک

شرایط و مراحل معاینه فنی

مدارک و شرایط نقل و انتقال خودرو

جرم کاهش کیلومتر خودرو و نحوه برملا سازی آن

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها