آیا ارزانی خودرو در راه است؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

ارزانی خودرو کلیدواژه‌ای است که طی 3 سال گذشته بارها از آن به عنوان یک وعده استفاده شده، اما درنهایت بازار خودرو به هر سیگنال مثبت یا منفی اقتصادی و سیاسی با افزایش قیمت پاسخ داده است. آینده بازار خودرو طی ماه‌های پایانی 1400 و آغاز 1401 همچنان غیرقابل پیش‌بینی به نظر می‌رسد. هرچند وزیر صمت مدعی است با اقدامات صورت گرفته و افزایش تیراژ تولید خودروهای داخلی زمان کاهش قیمت خودرو به‌زودی فراخواهد رسید.

برای دریافت خدمات رایگان مشاوره خرید خودرو، مشاوره حقوقی و مشاوره فنی، روی لینک‌ زیر کلیک کنید:

ارزانی خودرو به چه میزان افت قیمت اشاره دارد؟

برخی همچنان در انتظار بازگشت قیمت‌ها به سال 96 هستند و امید دارند روزی قیمت پراید بار دیگر به محدوده 20 میلیون بازگردد! راستش را بخواهید این رویای همه ماست اما در واقعیت ارزانی خودرو تا این حدود دور از دسترس به نظر می‌رسد.

تلاطم بازار خودرو
تلاطم بازار خودرو

ارزانی خودرو از نگاه مسئولان می‌تواند به ریزش قیمت‌ها بین 10 تا 50 میلیون تومان بسته به مدل خودرو در آینده نامشخص اشاره داشته باشد. البته باتوجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود همین کاهش نیز در سال 1401 جبران شود.

اگرچه شاید بیش از کاهش یا افزایش قیمت، ثبات نرخ خودرو، کاهش فاصله قیمت کارخانه و بازار، از میان بردن قیمت‌گذاری دستوری و مواردی از این دست حائز اهمیت باشند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

آن‌چه بازار را از رکود و واسطه‌های تورم‌آفرین را از دور خارج می‌کند، بدون تردید در وهله نخست ثبات قیمت‌هاست. حال اگر قیمت‌‌ها به دنبال تمهیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم ابتدا کاهش بیابند و سپس تثبیت شوند که دیگر نور علی نور خواهد شد. اما با سیگنال‌های فعلی می‌توان با تقریب 80 درصدی پیش‌بینی کرد طی قیمت خودرو میان و درازمدت افزایش خواهد یافت.

بر همین اساس خرید اقساطی خودرو می‌تواند نسبت به دورانی که افت‌وخیز یا بهتر بگوییم رشد قیمت‌ها طی بازه‌های سالانه آن‌چنان محسوس نبود، بیش از گذشته کاربرد دارد. زیرا خریدار به‌رغم این‌که برای تسهیلات خرد کوتاه‌مدت سود پرداخت می‌کند، درنهایت طی بازه یک‌ساله و حتی شاید چندماهه نه‌تنها متضرر نمی‌شود بلکه با افزایش قیمت خودرو، سود نیز خواهد کرد.

در کارزار خرید خودرو تنها نیستی!

ارزانی خودرو و نگاه سرمایه‌ای به این محصول

خودرو در کشور ما یک کالای سرمایه‌ای است و از سال 97 به این سو که بازگشت تحریم‌ها موجب رشد قابل‌توجه قیمت خودرو شد، این کالا ارزشی دوچندان یافته. همین نگاه سرمایه‌ایِ تقویت‌شده طی 3 سال گذشته به مانعی سر راه کاهش قیمت خودرو در بازار تبدیل شده است. زیرا واسطه‌های خرد و کلان در راستای حفظ ارزش سرمایه و پس‌انداز خود ماشین را نه برای مصرف بلکه جهت سرمایه‌گذاری خریداری و دپو می‌کنند. موضوعی‌که در نهایت کار مدیران و تصمیم‌گیران را برای کنترل قیمت خودرو در بازار دشوار کرده است.

خودرو یا سرمایه؟
خودرو یا سرمایه؟

اما به هر روی درست یا غلط، ماشین برای شهروندان ایرانی یک سرمایه به حساب می‌آید و چه ارزانی خودرو در راه باشد، چه نباشد حین خرید خودروهای دست دوم و حتی صفرکیلومتر کارشناسی فنی و حقوقی اهمیت زیادی دارد.

تعیین قیمت صحیح مخصوصا برای خودروهای دست دوم و اخذ مشاوره حین خرید ماشین نیز در بازار امروز بیش از گذشته حائز اهمیت است. همگان می‌دانند خرید یک خودرو بدفروش یا خرید خودرو خوش‌فروش با قیمت بالاتر از ارزش واقعی تا چه اندازه می‌تواند به ضرر خریداران تمام بشود. مخصوصا که قیمت خودرو رشد تصاعدی را تجربه کرده و به همین نسبت ضرر و زیان خرید و فروش این کالا نیز افزایش قابل‌توجهی به خود دیده است. البته در طرف دیگر مشاوره فروش برای همه کسانی‌که قصد فروش خودرو دارند، از جمله فروشندگان خودروهای بدفروش یا افرادی که نیازمند فروش فوری ماشین زیر پایشان هستند نیز می‌تواند پراهمیت و ضروری باشد.

وعده ارزانی خودرو و رکود انتظاری

بازار در شرایط فعلی با نیم‌نگاهی به تحولات سیاسی و اقتصادی ماه‌های آینده وارد رکود شده است. در بازار فعلی هم خریداران و هم فروشندگان دست به عصا حرکت می‌کنند و معاملات بیشتر ماهیت معاوضه‌ای دارند.

اما درنهایت این‌گونه به نظر می‌رسد که روند رشد قیمت خودرو تا پایان سال با شیب ملایم امتداد داشته باشد و نتایج تمهیدات مسئولان طی سال 1401 مشخص شود. البته ارزانی خودرو در نیمه نخست 1401 احتمالا بازهم قیمت‌ها را به نقطه‌ای بالاتر از ایستگاه فعلی خواهد رساند.

در خاتمه بنا بر آن‌چه در این مقاله ذکر شد، می‌توان گفت دست کم تا پایان سال خرید خودرو چه به‌صورت نقدی و چه در قالب طرح‌های اقساطی به ضرر خریداران تمام نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره خرید خودرو اقساطی به‌صورت رایگان روی لینک‌ زیر کلیک کنید:

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
[hm_sell_form]