بررسی تخصصی ویرا 1384,دنده ای سدان

همراه مکانیک
حد بالای کارشناسی:
قیمت کارشناسی:
حد پایین کارشناسی:
گزارش اشکال

فروش خودروی سفارشی


فروش خودرو بدون هزینه
فروش تضمینی خودرو به قیمت مصرف کننده
صرفه‌جویی در زمان مشتری،عدم نیاز به نشان دادن خودرو به خریداران
عدم پاسخ گویی به تلفن و معامله با دلالان خودرو
بستن قولنامه و ارائه مشاوره کامل حقوقی جهت انتقال سند
فروش خودرو سفارشی
رایگان و به قیمت مصرف کننده

خرید خودروی کارشناسی شده

معرفی خودروهای کارشناسی شده و مطمئن
تضمین معرفی خودرو به قیمت مصرف‌کننده
صرفه‌جویی در وقت و زمان مشتری
بستن قولنامه و ارائه مشاوره کامل حقوقی جهت انتقال سند
تکمیل فرآیند خرید در مدت ۷ روز کاری

از نمایشگاه همراه مکانیک

کارشناسی خودرو در محل

بررسی دقیق ۲۰۹ نقطه از خودرو؛ بدنه، فنی و آپشن
بررسی کیلومتر و میزان کارکرد خودرو
ارائه گزارش رسمی و مکتوب از خودروی کارشناسی‌شده
قیمت‌گذاری دقیق بر روی خودروی کارشناسی‌شده
حضور در محل ۳۰ دقیقه پس از تماس
تضمین معرفی خودرو به قیمت مصرف‌کننده

نقد و بررسی پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

ظرفيت تعداد سرنشین: ۵
(لیتر) مصرف سوخت: -  
موتور: ۱۴۹۸
حداکثر سرعت خودرو (Km/h): ۱۹۰
صفر تا صد (ثانیه): ۱۱
حجم مخزن سوخت (لیتر): ۵۰

معرفی خودرو

خودروی ویرا ساخت شرکت پروتون مالزی است که با موتور و گیربکس میتسوبیشی ژاپن ساخته شد. از نظر دارندگان این خودرو، اتومبیل بی‌دردسر و کم‌خرجی از لحاظ تعویض قطعه محسوب شده، از نظر بدنه محکم و هندلینگ و پایداری خودرو در سطح قابل قبولی قرار دارد. این خودرو متاسفانه به دلیل غیر فعال شدن زاگرس خودرو که یکی از خودرو سازان با کیفیت ایران بود، در تولید و فروش صفر کیلومتر با نبود محصول جدید مواجه شده است ولی به جهت به دوام خوب، می‌توانید از خرید و داشتن دست دوم آن ( به شرط دقت در نگهداری صاحب قبلی ) لذت ببرید. این خودرو در زمان خود یکی از باکیفیت‌ترین مونتاژها را داشته و رضایت خریداران را در پی داشت. این خودرو با دو موتور ۱۵۰۰ سی سی– ۱۲ سوپاپ و ۱۶۰۰ سی سی-۱۶ سوپاپ به بازار عرضه شد که مدل ایرانی آن ۱۵۰۰ سی سی-۱۲ سوپاپ بود. این خودرو در دو مدل در ایران عرضه شد که نوع معمولی (سدان) دارای صندوق بزرگتر و لیفت بک که دارای صندوق جمع‌تر و ارتفاع صندوق بیشتر بود.

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نقد و بررسی فضای داخلی

داشبورد این خودرو با روکشی از چرم مصنوعی به همراه لایه‌ای منعطف در زیر آن علاوه بر زیبایی و نوعی شیک بودن، ایمنی در برخوردهای ساده با داشبورد را فراهم می‌کند. نشانگرهای بزرگ با جانمایی مناسب با یک نگاه، اطلاعات را به راننده منتقل می‌کنند. صندلی‌های مدل‌های ۸۴ و ماقبل آن که خارجی بود دارای کیفیت بهتری بوده و از سال ۸۴ به بعد از کیفیت صندلی آن کاسته شده است. فضای موجود برای پای راننده و سرنشین جلو به اندازه کافی بزرگ هست که پای راننده به داشبورد فشرده نشود. در دست دوم‌هایی که چندین سال کار کرده اند، صدای داخل کابین به طرز محسوسی از خودروهای دیگر هم رده ساخت ایران کمتر است. سیستم تهویه مطبوع این خودرو دارای کنترل اتوماتیک است. 

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نقد و بررسی بیرون خودرو

بدنه این خودرو محکم و با توجه به سال ساخت و رنج قیمت زیبا و جذاب است و با رینگ‌های اسپرت و کمی لوازم جانبی به یک خودروی شیک تبدیل می‌شود. استحکام بدنه باعث می‌شود تا دست دوم این خودرو با وجود چند سال کارکرد همچنان سر حال و مانند روز اول آن بنظر برسد ( اصطلاحات خودش را نمی‌اندازد). جلوپنجره نسبتا کوچک و زیبای این خودرو با لوگوی زاگرس خودرو به همراه چراغ‌های ظریف نمای روبروی این خودرو را جذاب می‌کند. چراغ‌های راهنمای این خودرو در کنار چراغ جلو ولی با قاب جداگانه است و خط جداکننده این دو  با لبه کاپوت جلو در یک راستا بوده که به زیبایی آن کمک می‌نماید. چراغ‌های عقب این خودرو بزرگ است و به راحتی از فواصل دور قابل تشخیص است که خود می‌تواند در هشدار و پیشگیری از تصادف خودروهای عقب موثر باشد این چراغ‌ها هم دو قسمتی هستند و بخش بزرگ شبرنگ روی درب صندوق عقب و قسمت چراغ ترمز و راهنما روی بدنه نصب شده است و خط جداسازی در صندوق و عقب خودرو همانند کاپوت جلو از داخل چراغ عقب عبور می‌کند. سپر برجسته عقب این خودرو کمی از زیبایی آن می‌کاهد. به دلیل نداشتن لبه برجسته در دو طرف شیشه جلو در هنگام بارندگی و کارکردن برف پاک‌کن، آب به سمت عقب پرتاب شده که اگر در این حالت شیشه ها باز باشند قسمتی از آب به داخل وارد می‌شود. بنابراین توصیه می شود در هنگام بارندگی شیشه ها را ببندید. مدل لیفت بک این خودرو که دارای قسمت صندوق جمع‌تر با ارتفاع صندوق بیشتر است و از نظر شخصی خودم زیباتر از نوع سدان است.

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نقد و بررسی رانندگی خودرو

این خودرو دارای سیستم فنر و کمک‌فنر بسیار نرم و راحتی است که رانندگی و مسافرت دلچسبی را برای سر نشینان ایجاد می‌کند. این خودرو با توجه به سبکی و فنر و کمک‌فنر نرمی که دارد در دست‌اندازهای معمولی بسیار خوب عمل می‌کند و از این بابت برای ایران مناسب است. هندلینگ این خودرو هم از نظر مالکان آن قابل قبول تشخیص داده شده و در پیچ‌ها واکنش خوبی از خود نشان می‌دهد و دارای ترمزهای قابل قبول است. در رانندگی در مسافت‌های خیلی زیاد (بیش از چهارصد کیلومتر) پای راست راننده دچار خستگی می‌شود که در مقایسه با خودروهای ایرانی متداول و در این رنج قیمت امری مرسوم است.

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نقد و بررسی موتور

همانگونه که در معرفی اشاره شد این خودرو در مالزی با دو نوع موتور ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ سی سی عرضه شدند ولی مدلی که در ایران به بازار آمد ۱۵۰۰ (۱۴۹۸) سی‌سی ۱۲ سوپاپ با قدرت ۹۰ اسب بخار بود که با توجه به سبکی بدنه توانست قدرت و شتاب قابل قبولی را برای این خودرو تامین کند. گر چه در سر بالایی‌ها قبل از رسیدن دور موتور به ۳۰۰۰ دور که بیشترین توان از موتور دریافت می‌شود، شتاب خودرو کمتر از حد انتظار بود ( بخصوص در زمان استفاده از کولر). این موضوع به قدرت کم موتور مربوط بوده و عواملی همچون تعداد سرنشین و استفاده از کولر می‌تواند تاثیر قابل توجهی را در شتاب ایجاد کند در صورتی که در خودروهای سنگین با موتورهای قدرتمند به دلیل نسبت پایین‌تر وزن سرنشینان به وزن خودرو این تاثیر بسیار کمتر احساس می‌شود. دوام قطعات اصلی این موتور با توجه به اینکه طراحی میتسوبیشی ژاپن است بسیار خوب بوده و اکثر دارندگان آن با وجود چندین سال کار مداوم، نیاز به تعویض قطعه برای موتور این خودرو احساس نکرده‌اند. موتور این خودرو نیاز به بنزین سوپر دارد تا بتواند شتاب ذکرشده را ارائه دهد. این خودرو بیشتر دارای جعبه‌دنده دستی و تعدادی جعبه‌دنده اتوماتیک که ۵ دنده جلو بوده و دیفرانسیل جلو است و با توجه به نسبت دنده‌های مناسب با قدرت موتور، شتاب این خودرو خوب است.

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نقد و بررسی ايمنی

این خودرو در مقایسه با خودروهای مشابه از نظر قیمت، دارای بدنه محکم‌تری است ولی از جهت ایربگ تنها به حداقل یعنی دو ایربگ برای دو سرنشین جلو و بدون ایربگ جانبی بسنده شده است که از این جهت نقطه ضعف تعیین کننده‌ای بخصوص در تصادف‌های جانبی، محسوب می‌شود. این خودرور در آزمون Used Car Safety Rating (UCSR)  استرالیا و نیوزیلند که در این آزمون  بر اساس امنیت در تصادفات واقعی و توسط پلیس این کشورها ارزیابی می‌شوند، یک ستاره از پنج ستاره را دریافت نمود و این سختگیرانه‌ترین حالت امتیازدهی در تست‌های مختلف است و بسیاری از آیتم‌های ارزیابی این تست مانند کروزکنترل ، پایداری سیستم برق ، چراغ رانندگی در روز و . . . در تست‌های معمولی دیده نمی‌شود. همچنین بسیاری از خودروهای رایج در ایران در جاده‌های این کشورها یافت نمی‌شوند.

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نقد و بررسی ارزش خرید

این خودرو هم مانند سایر محصولات زاگرس خودرو با تعطیل شدن خط تولید، با نبود صفر مواجه است و قیمت دست دوم آن هم متناسب با سال ساخت و تمیز بودن از حدود دوازده میلیون تا حدود چهل میلیون متغییر است. مدل لیفت بک این خودرو در شرایط مساوی از جهت سال ساخت، تمیزی و سالم بودن ارزانتر است. دارندگان و دوستداران این خودرو از اینکه این خودروی محبوب مالزیایی دیگر به ایران وارد و یا در ایران تولید نمی‌شود، شدیدا ابراز تاسف می‌کنند.

پروتون ویرا,1384 دنده ای سدان

نظر بگذارید!

 

قیمت خودرو

همراه مکانیک مجموعه ای بینظیر از نقد و بررسی انواع خودروهای موجود در ایران را فراهم نموده است. با انتخاب نوع خودرو قادر هستید به محـتوای نقد و بررسی تخـصصی خودروها، قیمت کارشـناسی شده خـودروها، گالری تصاویر، مشخصات فنی و نظرات کابران در مورد هر خودرو دسترسی داشته باشید