بررسی تخصصی مزدا 323 1385,تیپ 5

همراه مکانیک
حد بالای کارشناسی:
قیمت کارشناسی:
حد پایین کارشناسی:
گزارش اشکال

فروش خودروی سفارشی


فروش خودرو بدون هزینه
فروش تضمینی خودرو به قیمت مصرف کننده
صرفه‌جویی در زمان مشتری،عدم نیاز به نشان دادن خودرو به خریداران
عدم پاسخ گویی به تلفن و معامله با دلالان خودرو
بستن قولنامه و ارائه مشاوره کامل حقوقی جهت انتقال سند
فروش خودرو سفارشی
رایگان و به قیمت مصرف کننده

خرید خودروی کارشناسی شده

معرفی خودروهای کارشناسی شده و مطمئن
تضمین معرفی خودرو به قیمت مصرف‌کننده
صرفه‌جویی در وقت و زمان مشتری
بستن قولنامه و ارائه مشاوره کامل حقوقی جهت انتقال سند
تکمیل فرآیند خرید در مدت ۷ روز کاری

از نمایشگاه همراه مکانیک

کارشناسی خودرو در محل

بررسی دقیق ۲۰۹ نقطه از خودرو؛ بدنه، فنی و آپشن
بررسی کیلومتر و میزان کارکرد خودرو
ارائه گزارش رسمی و مکتوب از خودروی کارشناسی‌شده
قیمت‌گذاری دقیق بر روی خودروی کارشناسی‌شده
حضور در محل ۳۰ دقیقه پس از تماس
تضمین معرفی خودرو به قیمت مصرف‌کننده

نقد و بررسی مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

ظرفيت تعداد سرنشین:
(لیتر) مصرف سوخت:  
موتور:
حداکثر سرعت خودرو (Km/h):
صفر تا صد (ثانیه):
حجم مخزن سوخت (لیتر):

معرفی خودرو

شرکت خودروسازی ژاپنی مزدا از سال ۱۹۶۳ اقدام به تولید خودروهای خانوادگی تحت عنوان Mazda Familia کرد و این پروژه را تا سال ۲۰۰۳ ادامه داد. این شرکت از سال ۱۹۷۷ خودروی مزدا ۳۲۳ را در خط تولید خود قرار داد و آن را در چند نسل عرضه و در نهایت پروژه مزدا ۳ را جایگزین آن کرد. مزدا ۳۲۳ از سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸) توسط گروه بهمن به بازار داخلی معرفی شد و آن را به صورت مونتاژ کامل به دست خریداران رساند. این خودرو از سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) با کمی تغییر بهبود یافت و در نهایت تولید و عرضه آن در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) در ایران متوقف شد و چندی بعد جای خود را به خودروی مزدا ۳ داد.
مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

نقد و بررسی فضای داخلی

داخل مزدا ۳۲۳ ساده و هماهنگ بوده و کمی از طراحی اسپرت برخوردار است. طراحی داشبورد معقول و کیفیت مطلوبی دارد و اجزا و ادوات به خوبی در آن جا نهاده شده‌اند. قسمت میانی به صورت قابی شکل از دیگر بخش­ها جدا شده و از بالا ورودی‌های هوای اتاق و دکمه هشدار (جفت راهنما)، سیستم صوتی و ادوات مربوط به سیستم سرمایش و گرمایش را در خود جای داده است. در زیر این بخش فضا برای قرار دادن وسایل کوچک تعبیه شده و در راستای آن در کنسول میانی دو جالیوانی به صورت مخفی، دسته‌دنده و اهرم ترمزدستی قرار گرفته‌اند. صفحه کیلومترشمار هم با جلوه­ای معمولی در زیر سایه‌بانی یک تکه با داشبورد قرار داده شده است. صندلی‌ها با روکش پارچه‌ای، نسبتاً بزرگ و راحت (به ویژه در جلو) هستند. رو دری‌ها طراحی خوب و قابل قبولی دارند. مزدا ۳۲۳ در نمونه فول که به عنوان تیپ ۵ معرفی شده از سانروف نیز بهره برده است.
مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

نقد و بررسی بیرون خودرو

در ابتدای عرضه مزدا ۳۲۳ ، نمای جلو خودرو متفاوت و ساده‌تر بود به طوری‌که چراغ‌های جلو طراحی ساده‌تر با زوایای شکسته و راهنمای جدا، جلو پنجره سادهتر، سپرهای صاف­تر با دهانه‌ای عریض‌تر و پیوسته و در کاپوت صاف با دو خط که برجستگی کمی داشتند جای خود را به چراغ‌های سر بالا با طراحی منحنی شکل، جلوپنجره هماهنگ با طرح مزدا، سپرهای زیباتر با دهانه کوچکتر و مه‌شکن­های جدا شده از دهانه و در کاپوت با خطوط عمق داده شده در نمونه جدید و بهبود یافته، دادند. نمای کنار مزدا ۳۲۳ ساده بوده و گلگیرها با لبه‌های برجسته طراحی شده‌اند. نیمه پایینی درها نسبت به نیمه بالا کمی برجسته شده و نوار ضربه‌گیر باریکی بر روی آن نصب شده است. خط ملایمی هم از عقب کشیده و تا جلو در راستای دستگیره‌های در، امتداد یافته است. در بخش پشتی هم چراغ‌ها طراحی ساده و عمودی دارند. پلاک بر روی در صندوق قرار گرفته و سپر کاملاً ساده و بدون خطوط چشم­گیر بوده که در نمونه‌های جدید کمی بهبود یافته است. قسمت بالای در صندوق هم نمایی تیز و حالت شکسته دارد. مزدا ۳۲۳ طول،عرض و ارتفاعی برابر ۴۳۶۵ x ۱۷۰۵ x ۱۴۱۰ میلی‌متر دارد.
مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

نقد و بررسی رانندگی خودرو

مزدا ۳۲۳ با توجه به حجم موتور و توانش در حد خود سواری لذت­بخشی را ارائه می‌دهد. ضمن آن­که تعویض دنده‌ها به موقع انجام می‌شود و نمونه اتوماتیک در نوع خود خوب عمل می‌کند و در نمونه دستی با توجه به ضریب دنده‌های مناسب عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد. هندلینگ و پایداری خودرو مطلوب است ولی در هنگام عبور از ناهمواری‌ه­ای متعدد سیستم تعلیق عقب نسبتاً پر سر و صدا جلوه می‌کند که برای سر نشینان عقب چندان خوشایند نخواهد بود. قدرت ترمزگیری در حد قابل قبولی قرار دارد (در نمونه‌های دارای سیستم ABS) ولی در عقب (ترمز دستی) که فاقد ترمزهای دیسکی بوده و به جای آن از ترمزهای کاسه‌­ای استفاده شده عملکردی معمولی را از خود نشان می‌دهد. در کل کیفیت قطعات، استهلاک پایین و سواری لذت بخش برای خودرویی در این کلاس رضایت­بخش است.
مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

نقد و بررسی موتور

مزدا ۳۲۳ در بازارهای جهانی با دو موتور ۱.۶ لیتری و ۱.۸ لیتری عرضه شده است که ۳۲۳های مونتاژ و عرضه شده توسط گروه بهمن از پیشرانه ۱.۶ لیتری بهره برده‌اند و در ۵ تیپ (تیپ ۵-۱) روانه بازار شده‌اند. این موتور (۱.۶ لیتری) حجمی معادل ۱۵۹۸ سی‌سی با حداکثر توان ۱۰۶ اسب‌بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۴۵ نیوتون‌متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه دارد که به صورت خطی با ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ می­‌باشد. لازم به ذکر است نمونه‌هایی که ابتدا عرضه شدند دارای حداکثر توان ۱۰۷ اسب‌بخار و حداکثر ۱۳۵ نیوتون‌متر بوده‌اند. مزدا ۳۲۳ ابتدا فقط با جعبه‌دنده دستی عرضه می­شد که پس از بهبود جعبه‌دنده اتوماتیک نیز به امکانات آن اضافه شد که تیپ‌های ۴ و ۵ شامل این گیربکس هستند. گیربکس دستی ۶ دنده (۵دنده جلو) و گیربکس اتومات ۵ دنده (۴دنده جلو) دارد. شتاب صفر تا صد ۳۲۳ با گیربکس دستی بر اساس اعلام رسمی برابر ۱۱.۵ ثانیه و با گیربکس اتوماتیک برابر ۱۲.۵ ثانیه  می‌باشد (زمان در اکثر تست‌های انجام شده کمتر از این اعداد را نشان داده‌اند). حداکثر سرعت این خودرو ۱۸۲ کیلومتر بر ساعت است. میانگین مصرف سوخت (به صورت ترکیبی) در مزدا ۳۲۳ با گیربکس دستی ۷.۵ لیتر و با گیربکس اتوماتیک ۸.۸ لیتر در هر صد کیلومتر برآورد شده است. ۵۵ لیتر گنجایش باک و حدود ۱۰۷۰ کیلوگرم وزن خالص این خودروست. سیستم تعلیق در جلو و عقب از نوع مک‌فرسون، فرمان هیدرولیک و ترمزها در جلو دیسکی خنک‌شونده و در عقب کاسه‌ای هستند. نمونه‌های ابتدایی فاقد ترمز ABS بوده‌اندکه این سیستم پس از بهبود یافتن به همه تیپ‌ها اضافه گردیده است. مزدا ۳۲۳ در همه تیپ‌ها دارای حداقل یک ایربگ بوده که در نوع فول این تعداد به دو عدد می‌رسد.
مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

نقد و بررسی ارزش خرید

مزدا در بازار به دلیل این که خودروهای کم استهلاکی شناخته شده‌اند، مشتریان را به نوعی جذب خود می‌کنند. ۳۲۳ هم که از این قائده مستثنی نیست مشتریان خود را یافته است، ولی به دلیل قیمت بالاتر، لوازم یدکی گران­تر و مراکز خدمات پس از فروش کم­تر نسبت به خودروهای هم رده داخلی فروش خیلی خوبی را در آن زمان نداشت. با این حال ظاهر متناسب خودرو چه در نمای داخل و چه در نمای خارج خریداران را به سمت خود می‌کشاند، ضمن این­که جوان‌پسند هم بوده و عملکرد مطلوبی دارد. مزدا ۳۲۳ هم‌اکنون با توجه به تیپ خودرو و کارکرد آن در بازار دست دوم‌ها قیمتی در بازه ۴۵-۲۰ میلیون تومان برای مدل‌های دنده‌ای و قیمتی در بازه ۵۰-۳۵ میلیون تومان برای مدل‌های دنده اتومات دارد.(آبان ۹۴)
مزدا مزدا 323,1385 تیپ 5

نظر بگذارید!

 

قیمت خودرو